Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Neznám člověka, který by byl neomylný a ani bych takové znát nechtěla, neměl by mě totiž čím obohatit a asi by mě ani neinspiroval. Říkám si, jak je díky chybám život rozmanitý. Když se ohlédnu za svými přešlapy, mnohdy se zasměju, někdy i zalituju, ale vždycky se něco naučím.

Asi snad každý zná to pořekadlo, že „chybami se člověk učí“, na tom se všichni shodneme. Já si ale všímám toho, že se lidé většinou z chyb poučí až postupem času. Co když je tu ale způsob, jak si vzít z chyb ponaučení rychleji, jak si odnést tu nejlepší zkušenost a jak na chybách vyrůst?

1.Nahlížej na chybu jako na krok vpřed

Často při chybování ztrácíme nadhled a je to tak přirozené. Pod tíhou situace, která nedopadla podle našich představ, se může skutečně zdát, že děláme krok zpátky. Můžeme se dostat do stresu kvůli pocitu, že se zase něco nepovedlo, nebo že ztrácíme, o co jsme dlouho usilovaly. Je pochopitelné, že pod tíhou okolností je pro nás těžké vnímat chybu pozitivně.

Řeknu vám teď jednu pravdivou mantru – „Ať už krok zpět nebo vpřed – pořád je to pohyb.“ Ano. To, že chybujeme, vždycky znamená to, že se hýbeme, nestagnujeme, a to je skvělá věc. Víte, co je mnohem více frustrující než chybovat? Prokrastinovat. Kdo nic nedělá, nic nepokazí, ale taky se nikdy nikam nedostane.

2. Najďete hravost ve zkušenosti

Představte si ale situaci, kdy jsou nám sesílány chyby jako příležitosti. Pokud chceme v životě někam dojít, musíme si uvědomit, jakou osobou se musíme stát, abychom svůj sen mohly opravdu žít. A tyhle příležitosti chybovat nejsou nic jiného než kroky, které nás k té osobě přiblíží. Vysvětlím vám to na příkladu mojí kamarádky.

Janča moc chtěla podnikat. Ale kdo ji zná se shodne, že takový chaotik jako je ona, to bude mít hodně těžké. Zvolila si tedy cestu delegovat úkoly na druhé lidi. Dávala jim ale příliš mnoho volnosti a nedohlížela na jejich práci. A to byla chyba. Janča byla zklamaná, že se nedaří vytvořit projekt podle jejích představ, že vše dlouho trvá a že ji to už ani nebaví. Podívaly jsme se na to společně optikou příležitosti. Janča si uvědomila, že jako úspěšná podnikatelka musí být organizovanější a předávat svoji představu detailněji a toho docílí tak, že s lidmi bude více komunikovat. Uvědomila si, že co se děje, se děje jen proto, aby mohla být tou skvělou podnikatelkou, kterou být chce a že díky této chybě je už tomu všemu o krok blíž.

3. A hlavně – neberte se příliš vážně

Víte, jak se nejlépe získává nadhled? Když se samy sobě umíme zasmát. Pamatujte, že naše okolí bude reagovat na naše chyby stejně jako na ně reagujeme my. Když se budeme tvářit, že se stala nejstrašnější věc pod sluncem, budeme za chudinky a třeba nás i někdo polituje a občas je to příjemné. Ale když se zasmějeme a pobavíme třeba i naše okolí, ukazujeme sílu a smysl pro humor. A věřte, milé dámy, že to je něco výjimečného.

Mentalita vítěze na závěr

Když jsme odhodlané vyhrát, musíme počítat s tím, že budeme chybovat. Tomu se asi nevyhneme. Ale čím si můžeme ulehčit je to, že vneseme do naší cesty radost. Že budeme chybovat s vědomím, že rychleji budeme tím, kým potřebujeme být. Budeme naše přešlapy analyzovat a odnášet si z nich zkušenosti a tyhle přešlapy nás budou bavit. Vytvoříme tak prostor pro úspěch.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.