Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Mám kamarádku, říkejme jí Monča. Monča má spoustu očekávání od sebe, od života a od partnera nevyjímaje. Monča je expertem na očekávání a následně na čekání, až se to stane. Za ty roky, co s ní chodím na kafé, jsem vypozorovala několik očekávání, která ničí ji a její život nejvíc. A dnes se s vámi o ně podělím ve článku.

  1. Očekávám, že mu dojde, co má dělat

Ne, fakt mu to nedojde. FAKT NE. Tohle je asi to nejhorší – mít v hlavě svůj scénář a čekat, až ho partner jako vzorný herec zahraje na 100 %. Ale jak ho může zahrát, když ten scénář ani nečetl? Jestli chcete, aby partner dělal cokoli, je potřeba mu to říct. Jestli chcete, aby něco naopak nedělal, zase mu to musíte říct. Muži nejsou vědmy. Oni to nevycítí, oni si to nedomyslí a každý z nás má od přírody hranice jinde. Například Monči vadí, že její přítel chodí ven s kamarádkami (ženami) – čeká, že je přece jasné, že s nimi chodit nebude, když je teď ve vztahu s ní, ale Marek nikdy neměl vztah, kde by jeho přítelkyni vadily kamarádky ženského pohlaví. Prostě si jednoduše povykládejte o tom, co chcete, co nechcete a kde máte svoje hranice. A pak můžete očekávat, že se očekávání naplní.

  1. Očekávám, že mu nemusím říkat, co je správně a co ne

Toto je variace na nastavování hranic. Jak už jsem naznačila v předchozím případě – vnímání toho, co je špatně a co ne, máme každý nastavené jinak. Je důležité seznámit se s vlastními hranicemi. Dělejte to průběžně jakmile na situace narazíte. Není potřeba se na sebe zlobit. Když by šel váš přítel ven s ex, normálně mu řekněte, jak se s tím cítíte a neberte si to jako křivdu. Je docela dobře možné, že to má pouze jinak nastavené.

  1. Očekávám, že mu bude záležet na tom stejném jako mě

Mě záleží na uklizeném bytě, uvařeném jídle, plné lednici. Mému příteli záleží na úplně jiných věcech. Když bych očekávala, že půjde nakoupit, jak se vyprázdní lednice, asi bych umřela hlady. Když mu ale řeknu, že bych byla ráda, kdyby čas od času nakoupil, můžu se nechat překvapit. Stejně je to s prioritami a životními hodnotami. Je krásné, když je v nich soulad a je inspirativní, když tam soulad není. Opět je nejlepší si o všem popovídat a vyjasnit si vlastní postoje.

  1. Očekávám, že vycítí, kdy potřebuju pomoc

Jak má vaše polovička poznat, jestli nepotřebujete pomoc? Musíte si vždy o pomoc říct. Ano, po nějakých letech společného soužití už to může muž vypozorovat, ale stejně pokud si jasně o pomoc neřeknete, asi ji nedostanete. Musíte ho naučit, co jsou situace, kdy pomoc uvítáte a co ne. Třeba máte pocit, že vám partner málo pomáhá jen proto, že ho o to nikdy žádná předchozí partnerka nepožádala a prostě mu to samotnému nedošlo. Možná nikdy nemusel umývat nádobí, ale vám by to pomohlo – požádejte ho. Stejně tak mu řekněte, kdy pomoc nebo radu nepotřebujete. Kecá vám do práce? Myslí to dobře. Jen mu řekněte, že tady jeho rady slyšet nepotřebujete.

  1. Očekávám, že se o věcech nemusíme bavit opakovaně

Pravidlo jednou a dost moc nefunguje. Hlavně proto, že když opakovaně budete žádat partnera o něco, zvykne si na to a začne to potom dělat sám. Popř. mu můžete i říct, jak skvěle to udělal, ale jen opakovanou aktivitou docílíte výsledku. Je to jako byste čekala, že po jednom dřepu máte pevný zadek. Prostě hloupost. Představte si to asi tak – jednou řeknete něco, potom zase něco a tak se plní položky na pomyslném listu. Ale přeci už nejsme na základní škole, abychom si celý list zapamatovaly najednou.

Závěrem

Neočekávej nic a nic tě nezklame – to je mantrou tohoto článku. Nemyslím to teď v té útrpné verzi, kdy se na všechno vybodnete, ale spíš v té povznášející a osvobozující. Věřím, že jste na základě těchto řádků pochopila důležitost komunikace ve všech směrech. Úspěch vztahu začíná u vás a kvality vaší komunikace. Zkrátka mějte na paměti jedno – můžu očekávat jen to, o co si řeknu.

 

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.