Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


„Co děláš? Co koučuješ? A co bys mi poradila?“ – to jsou asi nejčastější otázky, které dostávám. Popravdě, psát tento článek je pro mě docela výzva, protože lze s obtížemi lidem vysvětlit, co to koučování je. Teda já bych to i vysvětlila, potíž je ale v tom, že je to něco těžko uchopitelného a představitelného. Líbí se mi, jak se k tomu postavil přítel, prostě řekne: „Nevíš, co to je? Tak to pojď zažít.“

Vztahový kouč, osobní kouč… jakýkoli jiný kouč

Záleží vlastně na „specializaci“ kouče? Kdyby dával rady, tak ano. Správný kouč by ale rady dávat neměl, proto na jeho specializaci nezáleží. Technika je pořád stejná. Jediný důvod přívlastků ke slovu kouč je ten, že každý kouč má své oblíbené téma. To je asi tak celé. Někdy má kouč i vzdělání v oboru a koučováním si pomáhá, jako třeba moje kamarádka kouč/manažer. Většinou je ale kouč jako kouč a používá téměř stejné techniky.

Co tedy dělá kouč?

Kouč má dle mě dvě role. Učí člověka nahlížet na život jinou perspektivou a „dohlíží“ na naplňování cílů svého klienta. V tom prvním případě jde zejména o to, jak lidé vnímají sami sebe, chyby, příležitosti a různé jiné události ve svém životě. Kouč vlastně učí, jak tyto zážitky vyhodnocovat, aby klienta v každém případě posunuly dopředu. Jak poznávat, kdy se daří a kdy ne, a kde přesně je ten prostor pro růst. Většina lidí si totiž neumí události ve svém životě vyhodnocovat růstově – většinou si je vyhodnotí jako něco, co se jim děje, ale málokdy se zamýšlí nad vlastním přínosem do celé situace.

V tom druhém případě je to o tom, že každý z nás má sny a cíle a kouč je člověk, který vám k nim pomůže dojít, velmi často rychleji, než byste došli sami. S koučem si uděláte plán, aktivity a očekávané výzvy (překážky), které mohou nastat. No a pak je to jednoduché, kouč vám pomůže zařídit, aby se vám vždycky dařilo a když náhodou nebude pak se s koučem vrátíte k tomu, co popisuji v prvním případě. A tak rostete osobnostně.

Proč mít kouče?

Mít kouče není pro každého – to vám říkám narovinu, i když sama kouč jsem. Pokud máte ale cíle a ambice a nechcete o nich jen mluvit, pak je kouč skvělý impuls pro život. Je skvělé ho mít, protože je to parťák a pomáhá vám překonávat všechny vaše překážky. Je to někdo, koho máte pořád na drátě, aby vám pomohl s vašimi výzvami a dohlížel na to, že dojdete tam, kam chcete. Je to někdo, kdo je pořád na vaší straně a hraje ve vašem týmu.

Koučem sám sobě?

Můžete se i sebe koučovat. Číst si motivační články, dávat si výzvy. I to jde. Co ale bez kouče nedosáhnete je hlubší pochopení. Někdy trvá roky, než sami změníte něco, co vám nevyhovuje. Kouč vám pomůže dostat se do hloubky a měnit váš život rychleji. Kouč se bude snažit objevit s vámi pravou podstatu vašeho „problému“ a z pochopení příčiny začít změnu.

Shrnuto podtrženo

Kouč nemá patent na život a nebude vám radit. Kouč nesoudí, naslouchá a záleží mu na vás. Dělá vše pro to, abyste žili život podle svých pravidel, za svých podmínek. Kouč pomáhá nastavovat zrcadlo a označuje věci, které vám nejsou zjevné. Mít kouče je zážitek. Každý, kdo v dnešním světě dokázal něco velkého, měl po svém boku kouče.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.