Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Velmi často moje klientky přemýšlejí, co ještě ve vztahu zlepšit. Hledají tipy na internetu, návody, chodí na přednášky. Většinou dostávají dobré rady, které někdy zafungují a někdy méně. Každopádně změna bývá velmi často spíše krátkodobá. Já svým klientkám říkám, že nejdůležitější pro úspěšný vztah je znalost vztahových potřeb.

Vzájemně naplněné potřeby

Každý z nás má potřeby. Jíst, pít, spát, scházet se s přáteli. U každého živého tvora na planetě je to tak. A potřeby máme v každé oblasti našeho života, i ve vztahu. Necítíme se naplnění, když nám něco chybí. Když máme hlad, tak víme, jak to poznat, ale víme i jak poznat, že nemáme naplněnou potřebu ve vztahu?

Vy i partner máte o úspěšném vztahu svoje představy a chcete tyto představy naplnit. Když to není, jak jste si vysnila, máte tendenci přemítat nad tím proč a co udělat pro to, aby to tak bylo. Je to jednoduché. Uvědomte si, co jsou vaše potřeby. Co chci od vztahu, ve vztahu, abych se cítila spokojená?

Co vlastně chci

Ukážu vám to na svém příkladu. Ve vztahu se neobejdu bez pozornosti, dárečků a podpory. To jsou moje osobní tři pilíře. Pozornost naplňuji tak, že s partnerem trávíme čas, jezdíme na výlety, dovolené, jen tak doma koukáme na televizi, povídáme si, jsme plně přítomni v daném okamžiku a věnujeme se jeden druhému. Tohle je ještě dobré, protože tady má přítel stejnou představu. Kde jsme se ale neshodli jsou dárečky. Tam jsem si s přítelem musela upřesnit, jak to vypadá, když je tato moje potřeba naplněná.

Přítel má také své potřeby. Já se snažím naplňovat ty jeho a on ty moje. Takhle ani jeden z nás nemá pocit, že by mu něco chybělo. A na tom je postavený náš vztah.

Moje a tvoje potřeby

Ujasněte si, co ve vztahu potřebujete. Může to být cokoli od chození do divadla jednou měsíčně, přes společné výlety, dovolené, čas o samotě nebo s přáteli, společné vaření. Sama určitě cítíte, bez čeho váš vztah není to pravé ořechové. O to stejné požádejte partnera. Ať vám řekne, co si od vztahu přeje on, co očekává a co mu chybí. Domluvte se, jakým způsobem a jak často budete tyto svoje potřeby naplňovat.

Co když to někdy nejde?

Žijeme v době, která je hektická, a i sebelepším partnerům se může stát, že to někdy nevyjde. Domluvte si tedy v takovém případě kompenzaci. Například, když si neuděláte čas na partnera kvůli nutnému přesčasu v práci, uvařte mu potom jeho oblíbené jídlo. Nebo naopak, když to bude partner, nechte ho přinést vám květiny.

Tímto způsobem si dáváte najevo vzájemnou pozornost a péči. Taky můžete odpozorovat, kde vám to pokulhává a jaká je vaše touha na vztahu pracovat. Může se stát, že způsob naplňování potřeb „podle manuálu“ vám nebude vyhovovat, ale i přesto se zkuste zamyslet, jaké jsou vaše vztahové potřeby – může z toho být minimálně zajímavý rozhovor s partnerem večer u televize 😊

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.