Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Co vlastně obnáší vztah? Co to znamená být ve vztahu, být ve vážném vztahu a být v nezávazném vztahu? Často si tyto pojmy vykládáme na základě našich subjektivních představ, protože neexistuje nic jako přesný výklad těchto pojmů. Pro každého může vážný vztah znamenat něco jiného. Existují ale věci, které každý z těch vztahů definují. A o těch si povíme dnes.

Co znamená vážný vztah

V takovém vztahu partner předpokládá, že je s vámi možná budoucnost. Možnost založit rodinu, společné bydlení a podobně. Vážný vztah je v podstatě jakýkoli, kde se zavážete dlouhodobým závazkem nebo jeho příslibem. Moment, kdy se vztah přehoupne ve vážný, je činem nebo myšlenkou. Pokud si představujete s partnerem budoucnost a cítíte, že byste ji chtěla, pak je vztah z vaší strany vážný. V podstatě vážnost vztahu určuje jen tento závazek. Jakýkoli vztah, i vážný, může vypadat různě. Může být otevřený jiným sexuálním partnerům, vzdálenosti fyzické mezi partnery a podobně. Dokud ale tito partneři věří, že spolu chtějí strávit život, jsou ve vážném vztahu.

Nezávazný vztah

Oproti tomu nezávazný vztah je to všechno ostatní. Jednorázovky na jednu noc, příležitostný kamarád, letní láska, stálý milenec. V nezávazném vztahu je vám fajn, ale tu budoucnost tam zkrátka nevidíte. Pro nezávazný vztah je důležité mít toto jasně řečeno a definováno. Jakmile druhý partner začne vnímat touhu po jakémkoli závazku, a nebo ho od vás vyžadovat, běžte od toho pryč, přestává to totiž být nezávazný vztah.

Štěstí v partnerství

V partnerství najdete štěstí snadno – musíte vědět, co chcete, musí to vědět i váš partner. Tyto představy je pak důležité sladit a dojít kompromisu. A taky neustále komunikovat, komunikovat a komunikovat. Vztah je šťastný, pokud naplňuje potřeby obou partnerů a zároveň nijak neomezuje jejich svobodu. Tohle je trochu chyták, protože někdy si jeden z partnerů omezuje svoji svobodu zcela dobrovolně. Dlouhodobě to šťastný konec mít nebude.

Jak mít šťastný vztah

Nejdůležitější je pochopit různé světy. Ženský a mužský. Ženy vnímají spoustu situací jinak, mají jiná očekávání a jinak se chovají. Stejně tak muži. Někdy na sebe tyto dva světy naráží a vytváří prostor pro neporozumění. Někdy se muž musí ponořit do ženského světa a někdy zase žena do toho mužského. Oba potřebují dosytit potřeby svého pohlaví. Žena potřebuje být hýčkaná, potřebuje hodně povídat, cítit se milovaná, nakupovat, starat se o rodinu, dávat lásku. Muž potřebuje někdy čas pro sebe, chovat se hloupě s kamarády, jít na pivo a koukat na fotbal, budovat kariéru, vydělávat peníze. Klíč je dopřát si, co oba potřebujete, a dát si prostor na to, co musíte dělat o samotě. Představa, že budete s partnerem nejlepší přátelé, je krásná, ale prostě mu chlapa nikdy nenahradíte. Stejně jako on vám nikdy nenahradí kamarádku.

Co obnáší vztah?

Vztah tedy obnáší především spoustu porozumění, kompromisů a komunikace. Vzájemnou lásku a ochotu budovat společnou budoucnost a také podporu při překonávání krizí. Je to bezpečný prostor dvou lidí, kteří se rozhodli spolu trávit čas, avšak tito lidé nejsou vzájemně závislí jeden na druhém. Vztah vyžaduje také nutnost pracovat na sobě a na vztahu. Neexistuje bezproblémová láska na celý život, ale pouze dva lidi, kteří se o její realizaci snaží vším, co mají. Toto jsou faktory, za kterých může vztah krásně fungovat – klidně i ten nezávazný.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.