Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Ve fázi zamilovanosti lítáme hlavou v oblacích. Neexistuje nic, co bychom druhému nedopřály a máme sklon vidět věci trochu nerealisticky, idealizovaně. Často toto ponoření do zamilovanosti vede k tomu, že propásneme možnost nastavit hranice a později vztah přesně na tomhle ztroskotá, nebo se minimálně ocitne v krizi.

Vše dovoleno

Zamilovanost je jako droga. Vlastně to droga je, protože náš mozek produkuje tolik hormonů, že nás to úplně oblbne. A jak už to u jakéhokoli závislého člověk bývá, udělá cokoli, pro další dávku svojí drogy. A přesně to se děje ve vztahu. Tak moc si užíváme krásné začátky, že zapomínáme říkat, co nám vadí, co by partner dělat neměl a podobně, necháme si vše líbit. Jenže pak začneme střízlivět a začneme se cítit nekomfortně, protože některé partnerovo jednání nám není příjemné.

Začni hned

Hranice je potřeba nastavovat hned od začátku, a to i za cenu, že vám to zmírní zamilovanost, protože to se nejspíš stane. Já jsem názoru, že přílišná zamilovanost není zdravá. Když si budete nastavovat hranice od začátku a hned říkat příteli, co nechcete, jaké jeho chování se vám nelíbí a proč, dáte si prostor vystřízlivět. Budete to vše vidět jasněji. Vyhoví mi? Pohádá se se mnou? Jak zareaguje? Veškeré tyto reakce jsou důležité, a je důležité, abyste je poznala. Dají vám totiž přesný pohled na člověka, se kterým jste vstoupila do vztahu.

Jak na to

V e-booku Jak správně komunikovat (nejen) s partnerem vysvětluji veškeré aspekty komunikace, které jsou potřebné k tomu, abyste správně nastavila hranice (mimo jiné). Pro účely tohoto článku v krátkosti vysvětlím princip co-proč-co-jak. Prvním krokem je pochopitelně označit chování, které vám vadí – třeba chodíš pozdě. Samozřejmě to označte s citem, třeba: „Všimla jsem si, že většinou míváš zpoždění.“ Potom se zeptejte proč, čím to je, že se tohle opakovaně děje? Potom vysvětlete, co to způsobuje u vás, jak se s tím cítíte, a nakonec navrhněte kompromis, jak se k situaci postavit příště. Jemný a nenásilný způsob, jak nastavit hranici.

Bez hranic

Hranice se později ve vztahu nastavují pouze obtížně. Je to to stejné, jako byste najednou dítěti zakázali koukat na televizi, i když celou dobu mohlo. Nepřijme to. Nebo jen těžko. Bude vás pořád zkoušet, jestli to myslíte vážně, nebo jestli nakonec povolíte a vzdáte to. Můžete čelit větičkám jako „ty už nejsi jako dřív, teď ti všechno vadí.“ Prostě bez hranic budete mít místo muže vedle sebe takového malého rozmazleného partnera.

Hranice v delším vztahu

Pokud chcete hranice ve vztahu nastavit po delší době, bude to chtít větší trpělivost a větší cit. Jak už jsem říkala podle návodu co-proč-co-jak dosáhnete mnohého. U delšího vztahu je taky důležitá ingredience vytrvalost a všímavost. Vytrvalost proto, že nebude stačit říct jednou, dvakrát, jako v začátcích vztahu, ale třeba desetkrát – a ano, pokaždé jemným tolerantním způsobem. A všímavost proto, že když se zadaří a partner vám vyhoví, měla byste ho ocenit, a ne to brát jako samozřejmost.

Hranice jako náš prostor

Hranice určují náš prostor, ohraničují to, že v čem se cítíme svobodné a spokojené. Je důležité je dodržovat a nastavovat. Hranice nám dávají možnost být ve vztahu svobodné a neztrácet se v příteli a to je často ta tajemná ingredience, která ve vztahu udržuje jiskru.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.