Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Sebevědomí je v poslední době hodně skloňovaný termín. A bohužel si všímám, že většina žen nemá přesnou představu o tom, co to sebevědomí je. Často tento pojem zaměňují s dalšími, jako jsou sebeúcta a sebedůvěra. Na úvod tohoto článku si tedy pojďme tyto pojmy a rozdíly mezi nimi přiblížit.

Sebevědomí – vědomí si sebe sama. Sebevědomý člověk zná a naplňuje svoje potřeby. Je si plně vědom svého života a souvislostí v něm.

Sebedůvěra – důvěra ve svoje schopnosti a v sebe sama. Sebedůvěra roste se sebevědomím. Člověk, který nemá naplněny svoje potřeby, se nebude cítit jistě ve svém životě.

Sebeúcta – úcta k sobě samému, nastavení zdravých hranic ve vztahu k okolnímu světu a dalším lidem a jejich nepřekračování.

Co ovlivňuje sebevědomí

Z definic těchto pojmů vyplývá určitá souvislost. Všechny jsou propojeny, avšak každé zvlášť lze ovlivňovat. Sebevědomí ovlivňuje míra vědomí a naplňování svých vlastních potřeb, které mají dopad na sebedůvěru. Je to to stejné jako s miminkem – když je nakrmené a přebalené, je spokojené. Takže když budou naplněny vaše potřeby, budete se cítit stejně spokojeně a vaše sebedůvěra vzroste. Avšak další složkou sebedůvěry jsou i úspěchy ve vnějším životě. Může se tedy někdy stát, že nesebevědomý člověk má velkou míru sebedůvěry v pracovní oblasti, ale už nikoli v osobním životě. Sebeúcta souvisí se sebevědomím přímo – když nenaplňuji sama svoje vlastní potřeby, pak budou i mé hranice rozvolněné a nechám se sebou mávat.

To byla trocha teorie na začátek. Tohle jsou složky, které ovlivňují sebevědomí. Možná už k vám přišly nějaké myšlenky ohledně toho, jak posílit sebevědomí. Pojďme si to tedy říct.

Jak posílit sebevědomí

Jak už teorie napovídá, je důležité uvědomit si vlastní potřeby. Napište si, co vše v životě potřebujete, abyste byla šťastná. Postupujte od základních potřeb až po zdánlivé maličkosti. Určitě potřebujete jíst, pít, spát. Potřebujete určitě také kontakt s druhými lidmi – S kým? Jak často? A jaký kontakt? Potřebujete seberealizaci, možná potřebujete i nějaké materiální věci. Vypište si vše, co vás napadne, bez čeho se v životě neobejdete. A teď si odpovězte, nakolik tyto potřeby naplňujete? Pokud na méně než 80%, pak je vaším prvním krokem k většímu sebevědomí právě naplňování toho, co jste si vypsala. To je cesta, jak posílit sebevědomí.

Jak působit sebevědomě

Sebevědomí je něco, co vychází zevnitř vás. Nelze si nasazovat sebevědomou masku každý den. Ale pokud je situace, kde potřebujete působit sebevědomě, potom mám malý tip. V prvé řadě si definujte, jak podle vás sebevědomá žena vypadá. Co dělá? Jak mluví? Jak působí? Jaká je její neverbální komunikace? Popište tuhle ženu tak dokonale, že ji uvidíte do posledního detailu stát před sebou, když zavřete oči. A buďte herečkou. Sebevědomý projev vypadá podle každého jinak. A s pomocí této techniky si zvědomíte, jak vypadá podle vás, a pak ho jednoduše zahrajete. To je jedna z cest, jak působit sebevědomě.

Pokud nemáte herecké nadání, tak druhým způsobem je zvědomění si svých kvalit a silných stránek. Určitě máte něco, v čem jste dobrá. Vzpomeňte si na to, co to je, a zapojte to do svého projevu. Jste vtipná? Prohoďte nějaký ten vtípek. Možná se ráda oblékáte, pak si vezměte na sebe takový kus oblečení, ve kterém se cítíte božsky.

A taky pomáhá, když se prostě přiznáte. Na první pohled to nemusí působit příliš sebevědomě, ale pravda je, že to hodně uvolní atmosféru. Prostě na začátek schůzky řekněte: „Víš, musím se přiznat, že jsem trošku nervózní.“ A stanou se dvě věci – máte téma, možnost zavtipkovat a jako bonus jste navázala důvěru, protože jste se druhému otevřela a přiznala barvu.

Jak na sebevědomí závěrem

Toto je malý návod, jak na sebevědomí. Věřím, že jste získala větší představu o tom, o čem sebevědomí je. Malý tip závěrem je, že naše prostředí nás utváří a ovlivňuje. Můžete si pomoct k sebevědomí externě i tak, že se zbavíte věcí, které vám sebevědomí berou. Máte někde uložené SMSky od bývalého, kde se hádáte – smažte je. Máte v šatníku oblečení, které vás dělá neviditelnou? Zbavte se ho. Máte kamarádku, která vás jen shazuje? Nevídejte se s ní. Vytvořte si kolem sebe takové prostředí, ve kterém budete královnou. A pak vás a vaše sebevědomí nic nezastaví.

Chcete se cítit královnou svého života?

Chcete působit na lidi kolem sebe sebejistě a sebevědomě?

Toužíte po pořádném nakopnutí sebevědomí?

Už si dál nepřejete sama sobě tolerovat, že to nejde?

Pokud jste odpověděla alespoň 2x ANO, zažádejte si o konzultaci (tlačítko pod článkem) a udělejte tak první krok.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.