Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Komu z nás nedělá radost být hodná holka, že? Tu a tam překvapit přítele, udělat laskavost kamarádce, pomoct kolegyni, udělat ústupek, přistoupit na kompromis – tohle všechno jsou věci, které nám přináší krásný pocit. Udělaly jsme něco dobrého a přidaly jsme si pár plus bodů k dobré karmě. Často se ale stává, že se ženy těmito dobrými pocity nechávají unést, až dojdou do bodu „za dobrotu na žebrotu“. Opravdu chceme dojít až k té „žebrotě“?

Prvně nasaď masku sobě

Na pomoci druhým není nic špatného. Vůbec nic. Existuje ale jeden předpoklad, za kterého dobré skutky dělat můžeme, a pokud ho nesplníme, raději bychom se měly věnovat samy sobě. Ten, kdo letěl letadlem, zná z bezpečnostních instrukcí hlášku „prvně nasaďte masku sobě, a pak až dítěti“, s dobrým skutkem je to naprosto stejné. Pokud budete pomáhat ze svého mála, ze svého nedostatku nebo na hranici svých sil, ve zlém se vám to vrátí. Pomáhat můžeme až v bodě, kdy jsou naše potřeby naplněny. Jeden příklad za všechny – půjčka. Pokud půjčíte kamarádce v nouzi peníze a pokud budete finančně naprosto v pohodě, je to dobrý skutek. Pokud jí ale peníze půjčíte doslova z poslední stokoruny ve vaší peněžence a víte, že si kvůli tomu nekoupíte dva dny jídlo, je to čistá hloupost. Je to prohřešek proti sobě samotné. Samozřejmě mohou existovat výjimky, ale pro teď se na to dívejme jako na princip chování.

Karma je zdarma

Vedla jsem s klientkou debatu na téma karmy, která úzce souvisela právě s dobrými skutky. Říkala mi, že věří, že bude mít dobrou karmu, protože tolik všem pomáhá, ale že zatím se vše obrací proti ní. Nemůžeme pomáhat totiž na úkor samy sebe. Bohužel to nefunguje tak, že si nás potom druhý člověk bude víc vážit, ale pokud se takto budeme chovat neustále a neustále budeme dávat samu sebe na druhé místo, bude k nám tak přistupovat i naše okolí – budeme pro ně až na druhém místě. Karma totiž nepočítá body pouze z chování k ostatním, ale i z chování k sobě samé. Vy sama byste měla být člověkem, který vás nejvíce miluje a nejvíce opečovává a pokud to tak není, tak co to o vás vypovídá?

Jaký je můj záměr

Zamyslete se vždy nad tím, co je váš záměr, když se stavíte do role hodné holky. Je to to, aby vás měli druzí rádi, abyste dostala pochvalu, abyste se zbavila špatného pocitu, nebo něco ještě úplně jiného? Záměr, který do svého chování vkládáte, je nesmírně důležitý. Pokud budete jednat se záměrem, aby se něco stalo (aby mě měli rádi apod.), pak máte nejspíš tendenci od druhých získat pocity a uznání, které si sama sobě neumíte dát. V takovém případě je na čase být sobecká a říct si DOST. Pokud děláte dobrý skutek bez jakéhokoli záměru, bez jakéhokoli očekávání, poznáte to snadno – nebude vás mrzet jakékoli jednání z druhé strany. Nebude vás mrzet, že vám nikdo nepoděkoval, nepochválil, že nikdo váš dobrý skutek neviděl. Uděláte ho prostě jen tak, protože zrovna máte chuť.

Shrňme si to

Pojďme si teď tedy shrnout základní pravidla zdravé sobeckosti:

  1. Dobrý skutek nedělám s žádným záměrem či očekáváním, pokud ano, je čas být sobecká.
  2. V prvé řadě se postarám sama o sebe, než budu pomáhat ostatním.
  3. Kdykoli mám pocit, že jsem na druhém místě, je na čase být sobecká.

Lidé, kteří jsou tu pro všechny ostatní jen ne pro sebe, nevedou naplněný život. Často zaujímají postoj, že jsou ostatní lidé zlí, nevděční a že nestojí za to se s nimi vůbec bavit, natož přátelit. Jsou nešťastní, vyčerpaní a z toho vyčerpání mají tendenci se vzdát. V nejednom případě se z nich na stará kolena stávají pořádní morousi. Pokud jste se v článku poznala a pokud máte tendence se neustále pro druhé obětovat, je na čase to změnit. Není na co čekat, protože každý den, který čekáním strávíte, vám akorát vezme více energie.

Chcete umět nastavovat zdravé hranice ve vztahu k ostatním?

Chcete se cítit doceněna a ne využívaná?

Začít můžete kliknutím na tlačítko pod tímto článkem. Konečně udělejte změnu.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.