Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Ze školních let si možná všichni pamatujeme, že ve fyzice platí zákon akce a reakce. Nějak ale zapomínáme na to, že se fyzika neomezuje jen na školní lavice. Nebo se s gravitací opravdu setkáváme jen ve školních laboratořích?

Zákon akce a reakce

Zákon akce a reakce působí nejen v přírodě či ve společnosti, ale i v našich životech. Čím více se necháváme strhnout vírem nejrůznějších povinností bez toho, abychom se na chvíli zastavili a zamysleli, tak se stále více ztrácíme sami v sobě a postupně také v životě.

Rozvoj osobnosti versus kariéra v partnerských vztazích?

Místo toho, abychom hledali a rozvíjeli naše vlohy a naši osobnost ve všech směrech a ohledech, tak rozvíjíme jen to, co je prestižnější, lépe hodnocené a zaplacené. Takže namísto toho, abychom se stávali lepšími lidmi, lepšími bytostmi, nebo alespoň lepšími partnery a rodiči, tak se stáváme lepšími vizážisty, návrháři, programátory, politiky, obchodníky či vědci.

Časté rozdíly mezi generacemi

Mnohokrát se ukazuje, že „jediný“ rozdíl mezi 20 či 50letými specialisty bývá v pracovních zkušenostech a zručnosti. V ostatních oblastech života zůstávají obě skupiny dost často na stejně zoufalé úrovni:

  • Mají problém s upřímností a otevřeností nejen v nejužším rodinném kruhu, ale i sami před sebou.
  • Empatie nebo alespoň chápavá komunikace jsou pro ně v lepším případě nepředstaveitelné, neznámé pojmy. A v horším případě jsou zaměňovány s pýchou, arogancí či vypočítavostí, které jsou mnohdy v práci vyžadovány.

Pohodlná hypotéza o ženách z Venuše a mužích z Marsu

A tak namísto snahy o porozumění a sblížení se tito dnešní specialisté čím jak víc ztotožňují s výroky, že ženy jsou z Venuše a muži z Marsu. Proto podle nich není možné, aby si navzájem přirozeně rozuměli.

Profesní růst, partnerské vztahy a rodina

Aby stíhali profesní růst co nejrychleji rozvíjet, většinu ostatních oblastí vnímají jen povrchně. Pokud si vůbec stihli najít partnera nebo založit rodinu, mají na ně stále méně času, energie a postupně i porozumění. Sexualitu používají na uvolnění tlaku nebo jako nástroj pro rozkoš. A potom se najednou diví, že jsou sami. Stěžují si, že si nemohou nikde najít kvalitního partnera. A tak konečně hledají způsoby, jak najít lásku a partnera. Zvlášť po třicítce.

Touha po spřízněné osobě a nádherném vztahu

Většina z nás přitom v hloubce touží po „spřízněné“ osobě, se kterou se může společně těšit ze života, podporovat se v těžkostech a společně hravě zvládat všechny překážky. Najednou zjišťujeme, že jsme vnímáni jen povrchně, sobecky, málokdo s námi harmonicky sdílí své nejskrytější touhy – spíše se stáváme ve vztazích odpadkovým košem.

Kde se stala chyba? Společenská norma?

A tak si říkáme, že kam to ta společnost spěje. Hnusná doba. A najdeme si nějakou „náplast“ na naše starosti – každý podle svého gusta, například alkohol, promiskuitu, drogy, workoholismus, kariérismus, různé extrémy („ideálně“ kdy ztroskotanci dělají terapeuty) nebo vše dohromady.

Hledání podstaty v bludném kruhu

A podstata nám přitom stále uniká. Ani si nevšimneme, jak dokonale se uzavře tento krásný bludný kruh. Co tedy s tím?

Zodpovědnost nebo hra na oběť

Buď převezmeme zodpovědnost za svůj život – se vším, co s tím souvisí – a začneme si ho budovat a vytvářet sami. Ano, i když je to o hodně pracnější než spoléhat se na to, že někdo za nás všechno vyřeší – a je jedno, jestli to má být společnost, prezident, práce, šéf, partner nebo Ježíš Kristus.

Nebo se vědomě nebo nevědomě postavíme do role oběti, která s tím, chudinka, nemůže nic udělat. Každý jí jen ubližuje, využívá (všichni muži jsou chlípníci a ženy zase zlatokopky). A ještě i to zdravotnictví není bezplatné…

A teď vážně – co s tím chceme a můžeme udělat?

Je samozřejmé, že se nedá stíhat vše naráz. Proto jsou důležité priority. Je pro nás přednější zdraví nebo zábava či pohoda? Upřednostníme svobodu a to, co je správné, nebo lepší peníze a to, co je lehké? Pokud tedy toužíme po kvalitním partnerském vztahu, je celkem logické, že je potřebné pro to něco udělat. Protože jinak může i ten nejskvělejší vztah velmi lehce sklouznout do nezdravého, disharmonického vztahu.

Proč by to tak mělo být?

Tak například když jeden z partnerů nemá „správně“nastaveny vlastní hranice, tak ať chce nebo ne, vědomě nebo nevědomě dříve či později nějakým způsobem narušuje hranice toho druhého. Zjednodušeně a obrazně řečeno – dává tehdy, kdy má brát, a bere, kdy má dávat. Jak má umět rozlišit, kdy je dobré dávat a kdy brát? Jak si má určit své vlastní hranice? Správně. To už jsou lepší otázky. Ta nejlehčí a nejefektivnější cesta nejen ke štěstí, ale i k budování kvalitních partnerských vztahů, je podle mě v práci na sobě a neustálém sebezdokonalování se.

Jak se můžeme začít rozvíjet ve všech oblastech života?

Jak postupovat, když se zdá, že je toho tak moc? Ideálně postupnou prací na sobě. Harmonicky, krok za krokem, co nejideálněji ve všech oblastech života. Každý si najde pro sebe ten nejvhodnější způsob.

Podstatné je začít. A kdo hledá, ten najde.

Jeden ze způsobů může být přečíst si nějaké knihy, hledat inspiraci, hlavně alespoň nějak začít. Každý to dokáže i sám. No můžeme si taktéž pomoct a využívat pomoc pozorných koučů, zkušených terapeutů a různých jiných dobrých pomocníků. Můžeme změnit úhel pohledu. A namísto zoufání nad směrováním společnosti můžeme naplno využívat to, co nám nabízí.

Tip: Jak se zdokonalovat v lásce a jak víc milovat?

Využívat možnosti dnešní společnosti

Když už se namísto zdravých a zralých osobností spíše profilujeme do specialistů omezených na jednu oblast, můžeme si pomáhat právě těmito specialisty. Například v oblasti partnerských vztahů si můžeme nechat poradit od někoho zkušeného – ideálně toho, kdo má nádherný partnerský vztah a ještě i dělá zkušeného terapeuta.

Důležitost kritického, analytického a i intuitivního myšlení

Už i z toho vyplývá, jak je důležité rozvíjet kritické, analytické a intuitivní myšlení. Jinak je dost možné, že nás nějaký specialista bez rozvinutých empatických schopností celkem legálně zneužije – a ještě s pocitem dobře vykonané práce, že nám velmi dobře pomohl. Sám tomu fakt může věřit. Když se tedy na to podíváme z jakéhokoliv konce – je v našem nejlepším zájmu pracovat na sobě a neustále se zlepšovat ve všech ohledech. Může nám to výrazně pomoct nejen s budováním nádherného partnerského vztahu.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.