Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Určitou část svého života jsem hledala smysl. Něco, pro co bych mohla žít. Něco, co by mě každé ráno motivovalo vstát z postele, a něco, čeho bych chtěla v životě dosáhnout. Smysl jsem vnímala jako rozumně strávený čas činností, která přinese blaho mně, a v tom nejlepším případě i celému lidstvu. A hlavně mě to musí bavit! Jak frustrující bylo takovou činnost hledat. A jak ulevující bylo s tím hledáním přestat. A když jsem tak udělala, smysl si našel mě.

Smysl je v čemkoli

Uvědomila jsem si, že hledat smysluplnou práci, nebo vlastně cokoli, je nesmysl. Všechno totiž dává smysl. Každá drobnost, kterou denně dělám, mi dává smysl. Má pro mě význam se najíst, jít se vyspat, užít si koupel. A taky mi dává smysl povídat si s lidmi, vzdělávat se, rozvíjet se a růst. Mylně jsem hledala smysl v činnosti, kterou ještě neznám. Nakonec jsem se obrátila do sebe a hledala smysl v tom, co už dělám a znám. Jako třeba uvařit si dobré jídlo. Má to velký smysl – najím se, a ještě k tomu všemu vypnu hlavu při vaření samotném. A světe div se, když jsem viděla smysl ve všech svých každodenních činnostech, přišel ke mně i smysl v oblasti pracovní. Když jsem totiž pozorovala svoje každodenní činnosti a smysl, který mi dávaly nebo nedávaly, snáz jsem identifikovala oblast, ve které bych se mohla rozvíjet profesně.

Smysl je tvořit

Všimla jsem si zajímavé věci, a to že když něco dává smysl, něco nového vzniká. A vzniká to s mojí přidanou hodnotou. Ptala jsem se sama sebe, jaké další věci, třeba i ty nehmatatelné, ve svém životě tvořím? Tvořím vztahy, tvořím si svůj domov, tvořím svůj vzhled. Další rozměr smyslu. Tvořím svoje prostředí tak, aby mi v něm bylo dobře. A to je pro mě smysl nejsilnější. Žít v prostředí, které mě podporuje a které mám ráda. Tato část smyslu je pro mě osobně nejdůležitější. Mnoho výzkumů ukazuje, že lidé na smrtelné posteli nejvíce litují špatných vztahů. A tak ke mně další složka smyslu přišla v tomto ohledu.

Proč je pro nás smysl důležitý

Člověk většinou hledá smysl, když touží po seberealizaci a po přínosu druhým nebo společnosti. Takový motor je velmi silný a vypovídá o tom, že veškeré naše ostatní potřeby byly naplněny. A to je výhra.  Častou chybou je to, že se člověk zaměřuje na to, aby našel smysl, ale vlastně neví, co si pod tím přesně představit. Prvním krokem k nalezení smyslu je tedy jeho definice. A to pomocí následujících otázek:

  • Co pro vás smysl znamená?
  • Jak podle vás žije člověk, který smysl života našel?
  • V jaké oblasti vašeho života smysl hledáte/postrádáte?
  • Čím to, že zrovna v této oblasti, a ne v jiné?
  • Jak bude váš život vypadat, až smysl najdete?
  • Co to bude znamenat pro vás osobně?

Teď máte osnovu smyslu. Víte, kterým směrem se vydat. A teď už jen pozorujte. Netlačte, nesnažte se, nebuďte příliš urputná. Smysl se objeví sám. Většinou v ten moment, kdy budete nejvíce zabavena tím, co právě děláte. A pak použijte fantazii. Slyšely jste příběh o mamince, která chtěla cvičit, ale děti jí to nedovolily? Vymyslela cvičení s kočárkem a postavila na tom svůj smysl a svoji kariéru. Buďte kreativní. Prostě jen pozorujte svůj život, svoji energii, a hlavně na nic netlačte.

Člověk se smyslem

Člověk, který ve svém životě objevil smysl, je nezastavitelný. Nemluvím pouze o smyslu v oblasti kariéry, ale i o životním smyslu. Když jsou vaším smyslem vztahy, budete mít pravděpodobně velmi šťastnou rodinu a vychováte velmi zdravé děti ve všech ohledech. Když bude vaším smyslem práce, budete zapálená. Možná vybudujete něco jako Apple a možná jen malou rodinnou pekárničku, ve které budete nesmírně šťastná. Když bude vaším smyslem jen pohodový život, pak ho mít budete. Smysl je také o rozhodnutí. Pro co se tedy rozhodnete a co uděláte, abyste svůj smysl našla?

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.