Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Odpuštění. Každý z nás určitě zažil situaci, kdy nám bylo ublíženo a my potom chtěli druhému odpustit. Snadno se to řekne, ale hůř se to dělá. Jsou věci, které lze odpustit snadno, a jsou křivdy, které se odpouští dlouho anebo takové, které dokonce snad ani odpustit nejde. Často při práci s klientkami narážím na momenty z jejich minulého života, které je brzdí. Velmi často se jedná o to, že ještě někomu neodpustily. Jak s klientkami pracuji na odpuštění, vám popíšu v článku. Prosím, mějte na paměti, že některé křivdy jsou tak hluboké, že vyžadují větší práci, proto tento návod nemusí být funkční ve všech případech.

Racionální stránka věci

Začnu od toho nejjednoduššího, a to je pochopení a racionalizace. Proč je to to nejjednodušší? Většinou nemáme problém pochopit druhého a jeho jednání. Začněte tedy tím, že si celou věc pro sebe vysvětlíte. Uvedu vám příklad z praxe, kde klientka odpouštěla manželovi rozvod. Po celou dobu ho jen obviňovala z toho, jak jí ublížil. Krok číslo jedna je, přiznat si svůj podíl viny. Tato klientka si přiznala, že se více orientovala na výchovu dětí a manželovi se nevěnovala jako dřív. Připustila si, že má podíl na celé věci i ona sama. Pak došlo k pochopení manželova jednání. Cítil se ve vztahu sám, a ačkoli jeho manželka byla skvělou ženou v domácnosti, už v ní neviděl tu stejnou partnerku jako dřív. Toto většinou vzbudí emoce. A když přijdou, vrhněte se hned na krok číslo 2 (další odstavec).

Pokud emoce nepřišly, pak najděte specifickou situaci týkající se vaší křivdy. Kde vznikla? Co je moment (velmi konkrétní moment), který vás zranil nejvíce? U této klientky to byl moment, kdy jí manžel oznámil rozvod. Zavřete oči a do momentu se pomocí vizualizace vžijte. Jako byste v té chvíli byla znovu.

Emoční rovina

Ať se vžijete do situace, anebo zažíváte emoce rovnou, je potřeba je prožít a procítit. Nestačí pouze vědět, že něco cítíte. Zavřete si oči a uvědomte si, kde ten pocit je. Je v žaludku? V krku? V ramenou? A zkuste si ho vizualizovat. Jak vypadá? Jakou má teplotu? Jakou má barvu? Až si svůj pocit představíte, jak nejlépe dokážete, je na čase ho prožít. Není potřeba ho potlačovat. Dovolte mu tam být, jen si ho všimněte a prociťte ho. Pocit, který v těle máte, je přirozenou součástí vás. Bude tam vždy, ale vy si můžete vybrat jakou energii mu dáte. Před procítěním měl negativní náboj křivdy. Po procítění může mít jakýkoli náboj si budete představovat. A tím se dostáváme ke třetímu kroku.

Přepólování

Až po procítění otevřete oči, položte sama sobě otázky:

  • Co mě tato situace přišla naučit?
  • Co je na ní skvělého, že ji právě zažívám?
  • Co dobrého mi přineslo to, že se to právě stalo?

Zkuste najít to pozitivní na celé věci. Takto se mění význam emoce. Důležité, aby se to vše správně povedlo, je procítit znovu tento pocit, ale už s jiným vědomím. S vědomím toho pozitivního, co jste si před chvílí pojmenovala. Znovu zavřete oči a představte si situaci z jiné perspektivy. Například jako moje klientka, která si představovala vděčnost za to, že se teď cítí být sama sebou, a to díky manželovi – díky tomu, že jí dal volnost.

Čas

Pamatujte, že čas léčí a u odpuštění to platí také. Někdy můžete odpustit hned, jindy jsou na to třeba roky. Vždycky se o to ale můžete pokoušet. Pokud vám bylo ublíženo nedávno, dejte si chvilku oddech, a po čase, až překonáte to nejhorší, si zkuste toto cvičení.

Závěrem

Odpuštění je důležité. Bez něj se v životě nepohnete dál. Měla byste se pokoušet odpustit, a to hlavně sama v sobě. Energie, kterou zadržuje křivda, je obrovská, a tato energie vám pak chybí do života. Pokud neodpustíte, nejvíce tím ublížíte sama sobě. Někdy může být potřeba i odpustit sama sobě a přestat si vyčítat, co se nepovedlo. Ať už je váš případ jakýkoli a vy cítíte, že vám chybí životní síla a že v sobě máte křivdy, které byste ráda nechala jít, ale nevíte jak na to, můžete využít konzultaci zdarma (tlačítko pod článkem). Uděláte tak první krok směrem k lepšímu životu.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.