Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Co to jsou potlačené emoce

Každý z nás známe ty situace, kdy řekneme „to je v pohodě“ a promineme něco malého, aniž bychom se k tomu vraceli. Třeba si tím nechceme znepříjemnit den, nebo to prostě nebylo dostatečně velké, abychom se tím hned zabývali. Teď si ale představte, že takových situací se v partnerském vztahu za dobu nasbírá nespočet. Partner si ani nemusí uvědomovat, že se u Vás děje něco, co Vám vadí, protože jste mu to nikdy neřekli, a tak žije v nevědomosti.

Potlačené emoce si představte jako taková malá mínus. Čím více malých mínus máme, tím větší je náš vztek. Nashromážděné potlačené emoce často bývají i iracionální s přibývajícím časem. Čím déle necháme problém nevyřčený, tím více ztrácíme nadhled a objektivitu, potom jsme tedy schopni „udělat z komára velblouda“.

Co potlačené emoce způsobují ve vztahu

Zhoršují komunikaci

Schopnost sdílet s partnerem i to nepříjemné jemným a přirozeným způsobem je cesta k vzájemné důvěře a pohodlí ve vztahu. Pokud budete schopna vyjádřit, jak na Vás partnerovo chování působí, máte možnost předejít opakování podobné situace a můžete poznat, nakolik Vašemu partnerovi záleží na tom, abyste se vedle něj cítila skutečně skvěle.

Naštvanost obou z partnerů

Potlačování našich vlastních emocí vede k tomu, že se začneme uzavírat sama do sebe, a to náš partner vnímá. Necítí se pak vedle nás dobře, nerozumí našim pocitům a začne se na nás zlobit. A my se zlobíme na něj, že nám nerozumí a nevnímá nás.

Oddalují nás od sebe

Když budeme potlačovat emoce a nepodělíme se s partnerem o to, co nám vadí, nedáváme mu prostor, aby nás blíže poznal. Možná mu vyjadřujeme i určitou nedůvěru v tom, že se s ním o to podělit nemůžeme, a to nás od sebe vzdaluje. Pak se dostáváme do situací, kdy už jsme zvyklí, nechávat si věci pro sebe a samy náš vztah blokujeme v růstu.

Jak mohu lépe vyjádřit své emoce?

 1. Vymezit si, co mi vadí

Vyjasněte si, kde máte své hranice. Co je v pořádku, a co je pro vás už za hranicí. Zodpovězte si následující otázky

 • Kolikrát se partner musí „provinit“, abyste situaci začala řešit?
 • Co jsou výjimky, za kterých mu prominete?
 • Jak vypadají situace, které ve Vás vzbuzují pocit nekomfortu?
 • Co můj partner rozhodně nesmí dělat za žádných okolností?
 1. Správně svoji emoci komunikovat

Schopnost vyjádřit správným způsobem, jak se cítíme, je potřeba si osvojit. Partnerovi byste měla co nejjasněji komunikovat svůj pocit tím, že mu povíte

 • jak se za takové situace cítíte
 • proč se tak cítíte
 • co byste od něj očekávala příště
 • a zeptáte se, jak se v té situaci cítí on

Takže například správné komunikování nekomfortu s pozdním příchodem by mohlo znít: „Miláčku, když takhle na Tebe čekám, cítím se jako bys měl neúctu k mému času. Když mi příště oznámíš zpoždění dřív, můžu si skočit na kafé a dělat si ještě chvíli práci. Co Ty na to?“

 1. Jak by se mi daná situace líbila příště

Důležitá je i akceptace partnerových slabých míst. Někdo je opravdu chronicky nedochvilný, pak ta otázka zní „Jsem opravdu ochotna tuto vlastnost tolerovat u svého partnera?“ Pokud je odpověď ano, vymyslete si plán, jak by pro Vás zvládání těchto situací bylo co nejpříjemnější. Dávejte si pozor na to, abyste se svým chováním partnerovi nemstila (ty máš pořád zpoždění, tak já nepřijdu vůbec). Ale přistupte k celé situaci hravě tím, že si vytvoříte plán B, například se v mezičase můžete jít podívat na novou kolekci bot do nejbližšího obchodu 😊

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.