Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Proč vlastně vznikají konflikty? Čím to je, že se lidé hádají a jak správně k takovým situacím přistupovat? Možná se čas od času ocitnete uvnitř napjaté situace. Já vám v článku poskytnu svůj pohled na konflikty a možnosti přístupu k nim.

Proč vznikají konflikty

Kvůli neporozumění. Stavební kámen konfliktu je komunikace a to, že lidé v dnešní době neumí komunikovat efektivně tak, aby se konfliktům vyvarovali. Co tím myslím? Představte si typickou hádku, on říká o koze a já říkám o voze, on mi nerozumí a mě to štve a já nerozumím jemu, a to zase štve jeho. Většinou se objevují věty typu: „Ano, ale já…“ A to je právě ten kámen úrazu.

Krok jedna: Co chce druhá strana

To, co každý z nás chce je pochopení. Bez toho, aby nás někdo pochopil nejsme schopni poslouchat (alespoň co se konfliktu týče) a máme tendence vykřičet svoje stanovisko a doufáme, že si toho ten druhý všimne. Co tedy můžeme udělat je zopakovat myšlenku druhé strany a přidat k ní pocit, který druhá strana vyjadřuje, například: „Chápu, že tě naštvalo, že jsem přišla pozdě, cítíš se, že na mě pořád čekáš.“ A až po takové větičce (někdy to chce i víc času) můžete otevřít diskuzi ze své strany.

Krok dva: Co chci já

Pak se dostanete do fáze, kdy můžete s druhou stranou sdílet svoje pocity z dané situace. Rozhodně se vyhněte obviňování – to je jako lít olej do ohně. Vždy situaci jen popisujte. Bez pocitů, emocí a obvinění. Například místo: „Ty pořád chodíš pozdě.“ (obvinění) zvolte větu: „Mě se zdá, že většinou míváš zpoždění, čím to?“ (sdílíte pocit a dáváte příležitost k diskuzi). Celkově v konfliktu pouze popisujte situace bez obviňování druhé strany. Buďte spíše zvídaví a veďte diskuzi směrem k pochopení.

Pochopení

Když vám přítel bude často něco vyčítat ve smyslu „Ty už zase…“, s klidem se zeptejte, co v něm ten pocit vyvolává, nebo čím to, že si zrovna tohoto všímá. Konflikty jsou skvělá příležitost poznat druhého z jiného úhlu.

Jak předcházet konfliktům

Za předpokladu, že se budete zaměřovat na pochopení a empatickým způsobem budete sdílet pocity a myšlenky bez obvinění druhé strany, měla byste se vyvarovat veškerým konfliktům. V případě, že je druhá strana agresivní nebo neschopna komunikace, doporučuji situaci opustit – stejně to zřejmě nikam nepovede.

Myšlenka na závěr

Pamatujte, že konflikty vznikají z nepochopení a touhy být pochopen. Pokud se budete řídit touto mantrou stanete se pánem situace. Konflikty v partnerských vztazích fungují na úplně stejném principu s rozdílem, že míra zainteresování obou stran je vyšší – jsou v tom city. Ve vztazích je tedy potřeba přistupovat ke konfliktům ještě s větším pochopením a citem. V životě se konfliktům nevyhneme, ale pamatujte, že jsou skvělou příležitostí, jak poznat druhého jinak a víc do hloubky.

 

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.