Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Jednou z koučovacích i terapeutických dovedností je získání důvěry a tvorba vztahu. Za roky svojí práce jsem si musela tuto dovednost osvojit, protože bez ní by se mi klientky neotevřely a nikam bychom v rámci našeho setkání nedošly. Jak si získat důvěru a náklonnost ostatních vám popíšu v článku.

Krok první: Naslouchání

Většina mých klientek na konci setkání říká, že je dlouho takto nikdo neposlouchal. Naslouchání a porozumění je prvním z pilířů tvorby důvěry a vztahu. Možná znáte ty hovory s kamarádkou, kdy vy řeknete něco, ona na to řekne svůj zážitek a vy zas svůj a takto konverzace pokračuje a volně plyne. Kdy vás ale naposledy někdo opravdu poslouchal? Kdy se zajímal hlouběji o to, co děláte? Naslouchání a projevení opravdového zájmu o člověka spočívá v tom, že se doptáváte. Zapojte zvídavost, ptejte se na pocity, na okolnosti. Například bavíte-li se o špatné recenzi na restauraci, zeptej se: Co se Ti tam přesně nelíbilo? Jaký servis tedy u číšníka oceňuješ? A proč zrovna toto? Kde jsi takový servis zažil? Nekončete pouze u komentáře: No jo, tak to taky nemám ráda.

Krok druhý: Porozumění

Vyjádřete druhému pochopení a porozumění, ztotožnění s jeho situací. Nic netvoří důvěru lépe než vědomí toho, že víte, o čem druhý mluví. Neříkejte ale věci typu: Já vím, jak se teď asi cítíš. To totiž fakt nevíte. Zkuste spíš zopakovat pointu toho, co druhý řekl, vyjádříte tak, že chápete, o čem mluví a zároveň, že ho opravdu posloucháte.

Krok třetí: Nehodnoť

Zabiják důvěry – hodnocení. Když budete hodnotit danou osobu bez jejího svolení, koledujete si o problém. Neříkejte kamarádce „ale to je tím, že si neumíš dupnout, říkám ti to pořád.“ Nemáte patent na život a ani na problémy druhých. Nehodnoťte a neraďte (pokud vás někdo o radu nepožádá). Kdykoli budete tíhnout k hodnocení, zkuste vyjádřit podporu, například: Obdivuju, jak zvládáš tuhle situaci.

Krok čtvrtý: Měj otevřenou mysl

Čím více je člověk otevřený, tím lépe si získá důvěru. Jak by se vám mluvilo s člověkem, který by měl spoustu předsudků, povídal pořád jenom to svoje, nechtěl poslouchat cizí názory a byl přesvědčený o své pravdě? Čím více budete naslouchající, podporující a nehodnotící, tím více člověka poznáte a snáz si získáte i jeho důvěru.

Krok pátý: Pusu na zámek

Nejhorším porušením důvěry jsou klepy. Naučte se, že co je mezi dvěma lidmi, mezi nimi i zůstane. Spousta profesí, kde najdete etický kodex, považuje sdělení informací o klientovi třetí straně za závažně porušení kodexu. S pověstí člověka, co všechno vykecá, si důvěru nevybudujete. Zkuste držet tajemství. Z mé vlastní zkušenosti není nic lepšího vědět všechno a neříct nic.

Krok šestý: Jistota

Jistotou označuji pohled z očí do očí a rozhodnost v tom, co říkám. Jak byste se cítila vedle člověka, který by koukal do země a koktal? Asi tak, že vlastně neví, co chce říct, možná to ani říct neumí a rozhodně tak, že jeho radu neposlechnu. Pokud si nejste v něčem jistá, přiznejte to anebo to obkecejte, ale v každém případě u toho vypadejte jistá.

O důvěře závěrem

Poslouchejte člověka se zájmem. Ptejte se ho do hloubky na to, co vás zajímá. Rekapitulujte to, co řekl, abyste měla jistotu, že mu skutečně rozumíte. Nehodnoťte a mějte mysl otevřenou. Zkuste to a uvidíte, že tohle jsou kroky, které vedou k tomu, že se pro své okolí stanete člověkem, který si umí získat důvěru.

 

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.