Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Nedávno jsem viděla video, kde paní popisovala svoji těžkou životní situaci. Zkrachoval jim rodinný byznys, její rodina se dostala do miliónových dluhů, ona sama byla bez práce a do toho se jí hroutil vztah s manželem. Pochopitelně začala upadat do agónie a deprese. Když máme pocit, že se nám hroutí život, jakákoli akce se zdá být zbytečná. Je to ten pocit, že vstát z postele je k ničemu, protože už jsem v životě projela všechno, na čem mi kdy záleželo.

Prokrastinace jako ochrana

Proč začínám zrovna s tímto příběhem? To, co se s člověkem děje, když má tendenci prokrastinovat, je v podstatě to stejné, co se děje této paní. Její špatná životní rozhodnutí (dle jejích slov) ji zavedla až sem. Její mozek se ji snaží pouze ochránit, a tak nastolil režim prokrastinace. Stejně tak se náš mozek snaží chránit i nás. Možná nejsme v tak těžké životní situaci, ale stále je tu tendence naší hlavy zabránit nám v tom, abychom se do podobné situace dostaly. A tak když chceme začít podnikat, když chceme začít chodit cvičit, když chceme cokoli jiného, dostaví se prokrastinace, protože je tam podvědomý strach jakéhokoli druhu.

Pár vteřin na záchranu

Co se v podstatě v tento moment děje v lidské hlavě je to, že začne pracovat část mozku zodpovědná za základní pudy a ochranu, ale nezačíná pracovat hned. Možná jste si všimla, že když se pro něco nadchnete, proběhne u vás takových pár vteřin opravdového nadšení a motivace. A pak to přijde. Začnete si představovat různé scénáře a různé co by kdyby, a je na světě prokrastinace. Ve skutečnosti můžete těchto pár vteřin skvěle využít a zmást mozek. Přesměrovat jeho pozornost jinam.

Mozek jako parťák

Je to jednoduché. Donuťte mozek vykonávat jinou činnost tak, aby nepracovala jeho část zodpovědná za základní pudy, ale jeho vývojově mladší část zodpovědná za naši inteligenci. Jednoduše, než začnete dělat činnost, nad kterou prokrastinujete, začněte počítat od pěti do jedné. Počítáním pozpátku totiž aktivujete přední část mozkového laloku, což je část kreativní a výkonná. Mozek tak zapomene na ochranu a vám se změní kontext. Najednou motivace nezmizí, zůstane a bude to už jen a jen o vaší akci.

Mozek není sám

Samozřejmě tato technika není univerzální kouzlo, které na udržení motivace a „zabití“ prokrastinace funguje. Prokrastinátor totiž může řešit ještě další věc, a to je PROČ. Když po vás chce šéf jakýsi nesmysl, kterému vůbec nerozumíte, nejspíš se do toho po hlavě nevrhnete. Ale když by vám šéf řekl „udělej to, a bude to mít dopad na X a pomůžeme si takto k Y…“, hned se vám bude chtít jinak. Znát svůj smysl a své proč je opravdu důležitým faktorem. To proč vás musí nabíjet. Musí se s vámi spojit a musí být ryzí.

Moje vlastní důležitost

Ryzí znamená, že proč bude mít obrovský dopad na vaši osobnost. Vysvětlím vám to na jednoduchém příkladu. Zdravý člověk chce zhubnout nějaké to kilo, jen tak, aby se vlezl do loňských jeansů. Na druhé straně je tu člověk se zdravotním problémem, kterému řekli, že když zhubne, vyléčí se. Kdo má motivaci větší? U koho je větší dopad na budoucí život? U znovu obléknutých kalhot nebo u zbavení se handicapu? Nerada bych shazovala sen o loňských kalhotách, pro někoho to opravdu může být stejný motor jako chůze pro vozíčkáře. Na co chci ale poukázat je to, aby se s vámi sen spojil. A vždycky si zodpovězte proč. Pak když přijde prokrastinace, použijte pravidlo počítání od pěti do jedné. A budou se dít zázraky, uvidíte.

Zázrak

Prokrastinace je přirozená a vždy tu s námi bude. Naším úkolem je pouze naučit se s ní zacházet. Kdybychom neměli tendenci prokrastinovat, bylo by to velmi zvláštní. Každý se s ní setkává a nikdo není výjimkou. Netrapte se, pokud je prokrastinace také vaším tématem. Naučte se s ní pouze pracovat, třeba podle návodu v článku.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.