Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Pokud čekáte, že tohle je další článek na téma „dovol mu chodit ven s kamarády“, pak se nedočkáte. Svoboda jako lidská potřeba a významná životní hodnota se totiž projevuje i jinak než zjevnými způsoby, které nás napadají. A právě o tom se rozepíšu.

Vztah z podobnosti, svoboda z odlišnosti

Když si hledáme partnera, jde nám o to, abychom si rozuměli. Abychom měli společné koníčky, záliby, životní smysl, názory a tak vůbec. Zamilujeme se právě na základě této podobnosti, která mezi námi automaticky vytvoří soulad. Postupem vztahu se ale začínají objevovat odlišnosti. Jsou ohrožující, protože náš partner není jako my, a my to teď vidíme. Každou odlišnost můžeme vnímat jako krok od sebe. Střízlivíme, protože začínáme vidět, že náš partner není 100% jako my, a to nás ohrožuje. Máme strach, že ho ztratíme, a tak utahujeme oprátku.

Snažíme se podnikat více věcí společně, vracet se k tomu, co nás spojuje, a partnera se snažíme držet dále od toho, co je mu vlastní. Vyzdvihujeme podobnost a zatracujeme odlišnost. Pravá svoboda ale vychází právě z přijetí odlišnosti.

Nepřijímám tě tak, jak jsi

Představte si pár, který se právě dostává ze zamilované fáze. Ona vidí, že mu více záleží na práci, kterou opravdu miluje. Často v ní zůstává déle a společného času najednou ubývá. On vidí ženu, které záleží na vztahu, snaží se tvořit teplo domova a chce ho mít doma. Ona se cítí, že se jí nevěnuje a vytváří tlak, aby byl více doma. On se cítí nedostatečný, zažívá konflikt mezi dvěma světy, které jsou pro něj stejně důležité – mezi ní a prací. Ona nepřijímá, že on miluje své zaměstnání, chce to změnit. On nepřijímá, že ho ona chce měnit. Vzdalují se od sebe na základě toho, že nepřijali své odlišnosti a vzájemně na sebe vyvíjí tlak, pod kterým se cítí tolik nešťastní.

Přijímám tě tak, jak jsi

Podívejme se na to z perspektivy plně rozvinuté svobody. Ona si všímá, že je pro něj důležitá práce. On si je vědom toho, že ona touží budovat teplo domova. Promluví si a pochopí se. Ona chápe, jak je pro něj důležitá vlastní seberealizace, jak je šťastný, že má práci jakou má, je za ni nesmírně vděčný a pro jeho život to tolik znamená. On vidí, že ona má svůj sen v rámci domova a tvorby rodiny. Chápe, proč je to pro ni důležité. Ona mu dá volnost a podporu. Bude v pohodě s tím, že bude méně času s ní. Bude se ho ptát na jeho práci, zajímat se, bude ho podporovat, aby mohl růst. On vedle sebe uvidí ženu, která ho chápe a rozumí mu. Pro něj to bude jako by našel poklad. Už ji nenechá jít. Možná nebude doma tak často jako jiní muži, ale když bude, bude to velmi kvalitně strávený čas. Poskytne jí veškeré zázemí pro tvorbu rodiny a cítí, že chce rodinu právě s ní.

Svoboda je kompromis

Moje moudrá paní učitelka nám v občanské výchově řekla úžasnou větu: „Vaše svoboda končí tam, kde omezuje svobodu druhého.“ A přesně tak to je i ve vztahu, tedy s jedním malým rozdílem. Ve vztahu se můžeme rozhodnout, zdali svoji svobodu „omezíme kompromisem“ či nikoli. V uvedeném příkladu má žena dvě možnosti – buď chce rodinu a chce mít svoji představu 100% naplněnou, nebo je ochotna ustoupit a udělat kompromis (on nebude tolik doma, jak bych si přála). A obě varianty jsou správné. V obou je svoboda. Vidíte ji?

Svoboda je volba

V obou těch situacích si žena může vybrat a dát svobodu sobě i partnerovi. V tom prvním scénáři se rozhodne ze vztahu odejít a dá partnerovi svobodu, protože to není partner pro ni, nebude ho tedy dál zdržovat. V tom druhém se rozhodne, že to partner pro ni je, a dá mu svobodu ve vlastní realizaci. Svoboda může být v každém vašem rozhodnutí a ať to bude jakkoli, ujistěte se, že nijak neomezujete svobodu toho druhého. Například tím, že ho držíte ve vztahu, který ani jednoho z vás nenaplňuje.

Nestříhejte křidýlka

Na jednom z mých kurzů mi jeden pán řekl: „Hlavně ať mi žádná nepřistřihne křidýlka, toho se nejvíc bojím.“ To by bylo nepříjemné snad každému. Pamatujte tedy, že vztah je o kompromisech, ale i o volbě, zda ten kompromis chceme udělat či nikoli. Vztah nebude fungovat tam, kde není plné přijetí druhého a kde je pocit, že musím být takovou, jakou mě chce partner mít. Kde není svoboda, je vězení, a z vězení se chce každý dostat ven co nejrychleji.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.