Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Často se setkávám s profesionálními odkladači problému. V práci i v osobním životě v okruhu mých přátel. Jejich kreativita ve vyhýbání se věcem mě nepřestává překvapovat. Pojmenovala jsem tento fenomén „profesionální odkladač problému“, a protože se s ním setkávám častěji, než bych chtěla, rozhodla jsem se o něm napsat pro vás článek.

Kdo to je?

Když mluvím o profesionálním odkladači problému, koho tím mám vlastně na mysli? Je to člověk, který ví, že nějaký problém má. Není mu s ním dobře, ale není to problém až tak závažný, aby se mu musel věnovat. Třeba komunikace s maminkou – někdy s ní sice musím mluvit, ale nedělám to tak často, abych to musela řešit. Nebo práce – na poradách se necítím dobře, ale jsou jen jednou měsíčně, tak to nějak přežiju. Každý máme takové maličkosti, které nám vadí, ale přecházíme je. Jaké jsou ty vaše?

O co se odkladač problémů ochuzuje?

Kdybychom měli řešit každou maličkost, co se nám nelíbí, tak asi neděláme nic jiného. Je jasné, že se asi nebudu věnovat úplně všemu ve svém životě, ale pojďme se na tuto problematiku podívat z větší perspektivy. O co odkladač přichází? Představte si třeba tu poradu v práci. V jakých dalších situacích se cítím podobně? Je možné, že se podobně cítím pokaždé, když jsem pod drobnohledem nějaké autority. Tohle je sice jen jednou za měsíc, ale jak mi tohle může překážet v případě, že chci být povýšena?

Přehlížení bezvýznamného

Často přehlížíme drobnosti, než se z nich stanou velké problémy. Zkousáváme to všechno jen proto, že nás to příliš neobtěžuje, ale já si kladu otázku, nakolik je v pořádku žít život, kde mě cokoli tíží? Není spokojený život o tom zažívat takových situací co nejméně nebo ideálně žádné? Často na těchto drobnostech hodně rosteme. Položte si otázku, co je lepší (stále uvažujme pracovní příklad z předchozího odstavce) jestli zapracovat na svém stavu při poradách v pozice zaměstnaného nebo až v roli managera?

Lepší je se připravit

Často problém odkládáme, protože si říkáme, že takhle je to zatím dobré, ale tím nerosteme. Rosteme ve chvíli, kdy se všemu postavíme čelem, pak se stáváme tou osobností, kterou chce šéf na pozici manažera. Lidé mají tendenci řešit, až je řešení nutné. Položte si ale otázku, o kolik by byl můj život jednodušší, když bych nečekala až nastane ona nutnost? Co se stane, až se situace zhorší a já nebudu připravena? A co se stane, když připravena budu?

Síla v postoji Závěrem toho článku, mojí myšlenky, bych chtěla upozornit na to, že spousta mých klientů ke mně přichází až v bodě, kdy už je to nutnost. Používám pro to metaforu – čím silnější je kořen plevele, tím větší sílu potřebujeme na jeho vytrhnutí. A s osobním rozvojem je to zrovna tak. Pokud vás něco méně významného dnes tíží, nečekejte na to, až to bude akutní, ale jednejte hned. Nezůstávejte v roli profesionálního odkladače problému, ale postavte se ke všemu čelem a staňte se člověk který roste.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.