Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Hodně žen mi píše dotazy ohledně ukončení vztahu. Často se ptají, jestli to má ještě smysl, co mají dělat a podobně. A víte co? Neexistuje nic jako univerzální měřítko rozchodu. Každý z nás je jiný a každý má své hranice jinde. Někdo přežije nevěru, pro někoho je to konečná. Ráda bych se s vámi ale podělila o pár bodů, ve kterých vztah z mého pohledu ztrácí smysl, a na základě kterých můžete svůj vztah posoudit.

Vyčerpej všechny své možnosti

Ať už se to týká vztahu, práce nebo čehokoli jiného, zeptejte se sama sebe, jestli jste vyčerpala všechny možnosti. Každý má samozřejmě možnosti jiné, ale důležité je, abyste vyčerpala ty všechny svoje. Zkusila jste například párovou terapii a nezabírá? Zkusila jste s partnerem o problému mluvit? Zkusila jste ho řešit? A jakými způsoby? Opravdu jste vyčerpala všechny možnosti řešení?

Lidé jsou různí a na každého z nás zabere něco jiného. Důležité ale je nevzdávat se. Ovšem v bodě, kdy máte pocit, že už nezbývá nic, co byste mohla pro vztah udělat, nejspíš ztrácí smysl se dál o cokoli pokoušet. Je šílenství setrvávat v něčem nefunkčním bez možnosti a naděje na změnu.

Naděje jako nepřítel

Když už jsem narazila na tu naději, je to druhá věc, kterou často od žen slyším. Zůstávají ve vztahu, protože doufají, že se ještě zlepší. Pokud je naděje to jediné, co máte, a pokud je to vaše jediná karta, se kterou hrajete, pak už se pohybujete na hranici toho, kde vztah smysl ztrácí. Nechci tím říct, že mít naději a věřit v lepší zítřky je špatné, to vůbec ne, ale i ta naděje má své hranice. Pokud jste s partnerem několik let a on se pořád nezměnil, z čeho pramení myšlenka, že teď to bude jinak?

Nekomunikace

Sama jsem byla kdysi ve vztahu, který jsem vyhodnotila jako nesmyslný. Bylo to proto, že můj bývalý partner byl velmi uzavřený. Nechtěl se mnou o ničem mluvit, nic rozebírat, nic napravovat a v podstatě jen čekal, až ten nepříjemný rozchodový krok udělám já. Toto je z mojí zkušenosti snad to nejlehčí znamení, na základě kterého poznáte, že vztah nemá smysl. Kde není komunikace, není možnost změny. Nicméně abych nebyla tolik striktní – důvod nekomunikace u mého bývalého partnera byla jeho osobnost, byl prostě takový. A to byl problém. Pokud přestáváte komunikovat kvůli problémům, které máte, máte ještě možnost svoji situaci řešit – například s odborníkem.

Moje hranice

Jak už jsem zmiňovala na začátku, je důležité vědět, kde máte své hranice. Pro každého z nás určitě existuje bod, nazývejme ho stopka, ve kterém už ve vztahu nechcete dál pokračovat. Buď vás přítel uhodil, podvedl… Tyhle hranice přímo souvisí s mírou vaší sebelásky. Je důležité si je uvědomit a pokud zjistíte, že jste ve vztahu, kde jste dlouho tolerovala něco, co by ale jinak bylo daleko za vaší hranicí, pak jste ve vztahu, který nemá smysl.

Nemůžu růst

Další moje osobní zkušenost z bývalého vztahu je o tom, že mi partner zabraňoval v růstu. Nechtěl, abych chodila na školu, která byla daleko, nebo abych jezdila na dovolené s kamarádkami nebo se pouštěla do podnikání a mnoho dalších věcí. Toto signalizuje jedinou věc – partnerův strach. S tímto se dá samozřejmě něco dělat. Záleží na tom, jak je jeho problém hluboký a nakolik ho chce partner řešit. Pokud problém nevidí v sobě, ale ve vás, pak je to další z hranic, kde vztah ztrácí smysl.

Odosobnit se

Ráda bych uzavřela tento článek s určitou myšlenkou, a tou je odosobnění se. Do vztahu dáváme city, investovaly jsme do něj čas, energii a kdo ví co ještě. Je tedy velmi snadné brát si to osobně a nechtít opustit jen tak něco, na čem jsme tak moc pracovaly. Možná máme i strach, že si jiného partnera nenajdeme, nebo strach z toho, že budeme samy. A tohle vše nás brzdí. Možná právě tohle jsou příčiny toho, proč máme tendenci setrvávat v takových vztazích, a potom hledáme návody, kdy vztah ztrácí smysl. Moje rada tedy zní – nebojte se ničeho. Jen to vám umožní růst. A pokud se přece jen bojíte, pak překonání tohoto strachu je cestou k tomu povyrůst. A to je báječná příležitost.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.