Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Existuje jedna psychologická teorie, která říká, že v každém vztahu přichází fáze zhoršení a po ní dvě možnosti – rozpad vztahu, anebo jeho prohloubení. Většina vztahů nepřežije tuto první krizi, která přichází někdy v období okolo 2 let. Podle mě by tato fáze vůbec nemusela nastat, kdyby se každý začínající vztah vyvaroval těchto čtyř věcí.

  1. Nastavování hranic

V období zamilovanosti máme nasazené růžové brýle. Je to tak krásné, že se nedíváme vpravo ani vlevo a jsme jako na drogách. Vlastně na drogách opravdu jsme, protože náš mozek produkuje obrovské množství hormonu štěstí. A jako každý správný feťák uděláme všechno proto, abychom dostaly další dávku. A tak jste hodná, tolerantní, uděláte pro druhého, co mu na očích vidíte, a úplně zapomenete nastavit hranice. Ono nastavování hranic totiž tuhle zamilovanost zmírňuje. Střízlivíte. A to většina žen nebude dělat záměrně. Nicméně, když v období zamilovanosti hranice nenastavíte, potom necháváte partnera, aby je určoval on. A když pak náhodou nejste později ve vztahu s něčím spokojená a snažíte se hranice nastavit zpětně, nejde to. Vy se potom trápíte a váš vztah přestává fungovat.

  1. Komunikace

Když se poznáváme, máme chuť se bavit o čemkoli. Jen tak si povídáme, bez smyslu, o všem možném, ale málokdy o organizačních věcech. Debaty na začátku vztahu můžou být filozofické, hloupé (v tom dobrém slova smyslu), o budoucnosti, o zkušenostech apod. Časem se bohužel ve vztahu změní spíše na sdílení problémů, organizační záležitosti a běžné denní fungování. Často si zapomínáme povídat jen tak, bez smyslu. A taky zapomínáme, že o určitých věcech s partnerem mluvit nemáme. A samozřejmě se v takovém vztahu začneme nudit. Takže je důležité si povídat jen pro povídání.

  1. Ztráta vlastní identity

Často spousta vztahů ztroskotá i na tom, že lidé zapomenou, kým jsou. Jak už jsem zmiňovala dříve v metafoře o feťákovi – i takový feťák se vzdaluje od svého života k tomu novému drogovému. Přesně to dělají i zamilovaní lidé. Více ženy než muži. Touží být spolu co nejvíce, nejdéle a často zapomínají na své přátele, koníčky apod. Bohužel tohle je cesta do pekel. Každému z páru chybí jeho vlastní život, soukromí, a proto se po čase touží vrátit k tomu, co bylo dřív. Většinou to partnerky nesou těžko, vnímají to tak, že je už muž tolik nemiluje a snaží se více a více rozvíjet vztah. Ve skutečnosti by měly dělat opak – vrátit se zpět ke svému životu. Nebo na něj nezapomínat už v průběhu zamilovanosti. Lidé, co nezapomínají na své já, zároveň delší dobu udrží takovou zdravou nedostupnost, která více prohlubuje vztah.

  1. Když zmizí růžové brýle…

Pokud patříte k lidem, kteří nevěří v zamilování na celý život, máte vyhráno. Často se setkávám s lidmi, kteří hledají lásku, co bude stejná po celý život stejně tak, jako v prvních měsících. Tato představa je velice naivní. Zamilování je v podstatě jen chemický proces a je biologicky nemožné, aby tento proces běžel v našem těle desetiletí. Zamilovanost se zkrátka vždy změní v lásku, přátelství, parťáctví – pojmenujte si to podle sebe. A vždy je tenhle zlom prostorem pro to, na vztahu pracovat. Kdo si myslí, že vztah je zadarmo, sám od sebe, nikdy žádný vztah nevybuduje. O vztah je potřeba pečovat jako o květiny na zahradě, a pokud tak neučiníte, tak ta kytička zvadne.

Tohle jsou čtyři nejčastější důvody toho, proč vztah při první krizi končí. Není jednoduché ovládnout se v začátcích vztahu a tyto zásady dodržovat, a ještě těžší je nastavit si to tak, když už je vztah starší. Právě tohle jsou důležité body, které když dodržíte, překonáte první krizi snáz, anebo tato krize nebude nijak vážná. Pokud je alespoň částečně dodržujete, máte vyhráno. A pokud ne, tak je na čase začít.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.