Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


„Já zrovna nechci vztah a on taky ne, ale oběma nám chybí sex, tak si vypomůžeme, no a co?“ Takhle nevinně to začíná. Každá to známe. V určité fázi našeho života to může být opravdu výhodné, ale jsme jen lidé a pokud nejsme nějak emočně na nule, tak to dlouho nevinné nezůstává.

Proč?

Proč nás vůbec taková možnost napadne? Je to vážně jen o tom sexu? Z mé zkušenosti se jedná spíš o záminku. My lidé jsme společenské bytosti a chybí nám blízkost druhých. Nejvyšší projev blízkosti a náklonnosti je sex, a tak si tak dobíjíme baterky. Když někomu dáváme nálepku kamarád s výhodami, znamená to, že je to někdo, kdo nás přitahuje, líbí se nám a takovou blízkost si s ním dokážeme představit.

Vztahové povinnosti

Vztahy jsou samozřejmě náročné na údržbu. Všechna ta pozornost, podpora a úsilí, které do vztahu „musíme dát“, aby byl kvalitní a co nejdéle vydržel stojí hodně času a je to někdy i vyčerpávající. Když víme, že nemůžeme takové množství dát anebo ho dát nechceme, hledáme si zkratky. Skoro se to blíží k tomu „všechno za nic“. Problém ale nastává v momentě, kdy jeden z partnerů začne požadovat víc.

Prázdná a plná nádoba

Představte si sklenici. Je prázdná – není v ní sex, muž, vztah, prostě nic. A my ji přirozeně chceme naplnit, alespoň trošičku. Každá kapka, co do ní padne je jako pohlazení. Každý sex, každá schůzka. A tak se sklenice po kapkách plní. Je ale přirozenou lidskou vlastností, že chceme víc, a tak od určitého stupně naplnění sklenice cítíme, že víc ji naplní jen větší blízkost a hlubší vztah.

Výhodná a nevýhodná pozice

Ale my se přece chceme vyhýbat povinnostem, které plynou ze vztahu, jinak bychom tohle všechno nepodnikaly, ne? A tak zbývají dvě věci. Jsme-li v té výhodnější pozici a naše sklenice je prázdnější než sklenice toho druhého, tak odcházíme a hledáme někde jinde to stejné. Nový člověk začíná s prázdnou sklenicí, a tak to taky chvilku vydrží.

Když jsme ale v té méně výhodné pozici člověka s plnější sklenicí, tak vyžadujeme víc a chceme prostě tu větší hloubku. Už spolu přece nějaký vztah máme a funguje nám to v posteli skvěle, tak proč to nezkusit? Ale tohle přece nebyla ta dohoda na začátku, pamatujete?

A co si odnést?

Kamarádství s výhodami má v mnohých případech svoji expiraci. Je to tom, jak rychle se plní vaše sklenice. Někdy se může stát, že se plní rovnoměrně u vás obou a pak z toho skutečně může vzniknout vztah. Moje zkušenost je ale většinou opačná – jeden z kamarádů je na tom jinak než druhý. A pak to toho jednoho bolí.

Východiskem je sledovat stav sklenice – té vaší i partnerovi. Lépe se tak budete orientovat v situaci a lépe se rozhodnete, co chcete dál. A vyhnete se tak možným nevýhodám.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.