Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Opak strachu podle učebnic českého jazyka by určitě byl nebojácnost, možná kuráž, odvaha, možná vás napadají ještě jiná slova a všechna jsou určitě na místě. V osobním rozvoji platí ale jiné pravidlo a to zní: „Máš strach? Posiluj sebedůvěru.“

Strach je dobré míti

Strach je přirozený pro jakékoli tvora na této planetě. Díky strachu fungují pudy sebezáchovy a díky těmto pudům jsme jako druh přežili až dodnes. Strach je tedy přirozený a vlastní všem živým tvorům. V dnešní době se už nemusíme bát, že by nás něco sežralo nebo jinak ohrožovalo, ale přesto strach stále máme. Jakou má tedy úlohu dnes? V naší vyspělé době se nás strach snaží upozornit, že jdeme někam, kde jsme ještě nebyli. Někam, kde to neznáme, a kde je to potenciálně ohrožující. Nebo naopak jdeme do situace, kterou známe, a kterou vnímáme jako ohrožující. Takzvaně vstupujeme podruhé do stejné řeky.

Jak s tím souvisí sebedůvěra?

Způsob zpracování strachu spočívá především ve víře a v přesvědčení sebe sama, že to vše zvládnete, a že konec bude dobrý. A sebedůvěra je nástroj, jak samu sebe přesvědčit. Sebedůvěra určuje vaši velikost. Pokud bude vaše sebedůvěra menší než váš strach, tak strach vyhraje a vy zůstanete stát na místě. Pokud bude přibližně stejně velká jako strach, potom budete postupovat po maličkých bezpečných krůčcích vpřed. V tom posledním případě, když bude sebedůvěra vetší, než váš strach se potom odvážete i k riskantnějším krokům a budete se dopředu posouvat mílovými kroky.

O čem sebedůvěra je

Sebedůvěra může být pro mnoho lidí stále nečitelný pojem. O čem vlastně je? Sebedůvěra je víra člověka v sám sebe a ve své schopnosti. Je to přesvědčení o sobě samém, které říká: „Dokážu se o sebe postarat, zvládnu to.“ Sebedůvěra nesouvisí s nervozitou ani se vzrušením. Vlastně se zdravá sebedůvěra nijak nevylučuje s tím, že budete nervózní. Zdravá sebedůvěra je o tom, že s respektem přistoupíte k dané situaci a uděláte vše, co se žádá, abyste uspěla. A moc na té cestě emočně netrpíte.

Jak nás brzdí strach

Strach nás paralizuje. Někdy reaguje tak, že situaci zcela opustíme (útěk), někdy reagujeme agresivitou, hádkou, náporem (útok) a ve zbytku případů zůstaneme stát a neděláme nic (ustrnutí) a čekáme, až to samo přejde. Toto jsou prvotní reakce, které nám chtě nechtě proletí hlavou. Co ale dělá vyšší míra sebedůvěry je to, že pomůže tuto prvotní reakci rychle překonat a zapojit vyšší centra mozku, kde jsme schopni racionálně myslet a strategicky plánovat. Čím je sebedůvěra nižší, tím hůř se plánuje a přemýšlí a tím spíš člověk zareaguje jedním ze tří výše uvedených způsobů.

Jak ji zvyšovat

Sebedůvěra není nic jiného než přesvědčení o svých vlastních schopnostech. Samozřejmě nejjednodušší cesta pěstování sebedůvěry je s odborníkem, kdy se zaměříte na situace, kde chcete sebedůvěru posílit a společně ji pomocí různých technik posílíte. Pokud se ale rozhodnete pro práci doma, skvělý krok je uvědomování si svých talentů. Nízká sebedůvěra má tendenci lhát. Nutí vás vidět jen vaše neúspěchy, chyby, selhání. Proto si uvědomte vaše přednosti, talenty a úspěchy. Je jedno, že je jich třeba míň než těch neúspěchů. Prostě to udělejte. A každý den si je připomínejte. Třeba si je každé ráno přečtěte, nebo odříkejte nahlas a dostávejte do svého vědomí právě tyto kvality.

Zmatek v hlavě

Vznikne pak postupně takový „zmatek v hlavě“, kdy stará informace o neschopnosti v mozku sice bude, ale postupně se bude přepisovat informací novou, informací o vlastní schopnosti. Chvíli to bude jak na houpačce, ale po delším praktikováním se starý vzorec alespoň z části přepíše a vaše sebedůvěra se zvýší.

Zvyšování sebedůvěry je nejzásadnější oblastí osobního rozvoje. Zdravá sebedůvěra je základem jakéhokoli zdravého vztahu – včetně toho sám k sobě.

Pokud chcete pohnout se sebedůvěrou v konkrétních situacích, začnete kliknutím na tlačítko pod článkem.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.