Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


K napsání tohoto článku mě inspiroval můj přítel. Oba se totiž v práci setkáváme s lidmi, kteří se zajímají o osobní rozvoj, hodně toho přečetli, ještě víc si toho uvědomili, a tak vůbec. Je skvělé se setkávat čím dál více s takovými lidmi a já jim všem tleskám. Snaží se žít vědomý život, a to je skvělé. Zároveň si ale většina z nich neuvědomuje, že vlastně padá do pasti. Dalo by se obrazně říct, že se propadají do jámy, kde smýšlí a mluví uvědoměle, ale jejich život tomu už v mnoha případech neodpovídá.

Past osobního rozvoje

Málokdo si uvědomuje, že aby byl osobní rozvoj účinnou technikou posunu vpřed, je třeba brát v potaze obě jeho části – uvědomění a uvedení do praxe. S uvědoměním většina lidí problém nemá. Jsou to takové ty AHA momenty, které zažíváme, když si čteme moudrý text, nebo posloucháme přednášku inspirativního člověka. Pak většina lidí pochopí, co jim v životě nefungovalo a proč. Druhá možnost je, že změní pohled na životní situace, kterými prošli, přijmou je a uleví se jim.

Takoví lidé se cítí dobře. Něco ví, něco dělají, rádi vedou debaty na hluboká témata se svým okolím a cítí se skvěle. Bohužel ale málokdo z nich žije to, co hlásá.

Praxe? Pořád stejná písnička

A tady se dostáváme k druhé části – uvedení do praxe. Představte si to asi tak. Slečna, říkejme jí Monika, si díky chytré knize uvědomí, že by měla následovat svoje sny a touhy. Už delší dobu ji její práce ubíjí a díky knize prohloubí vědomí o tom, co se stane s jejím životem, když v práci setrvá. Monika má ale ráda jistotu. Řekne si, že přece potřebuje peníze a taky si řekne to kouzelné slovíčko AŽ… Odejdu z práce až budu mít víc našetřeno, až budu mít víc času rozjíždět svůj projekt, až vyrostou děti, až, až, až…

A to je ta past. Monika uvízla v bodě, kde si je vědoma toho, co by měla udělat, co se velmi pravděpodobně stane s ní a jejím životem, když to neudělá, ale ona stejně zůstává na jednom místě. Ale to jí nebrání v tom, aby debatovala s přáteli na téma „následuj svůj životní sen“.

První krok

Takových příběhů je spousta. Nemusí se týkat jen práce. Vsadím se, že jste si i vy právě vybavili nějakou takovou situaci ve svém životě. I já si vzpomněla na ty své 😊 A teď co s tím. Je jasné, že velká životní rozhodnutí se nedají dělat ze dne na den a že některé kroky v životě jsou pro nás obtížné. A je to tak v pořádku. Důležité je ale být k sobě upřímný a přiznat si to. Říct si, že tady mi to nejde, nebo tady se bojím udělat první krok.

Jsou způsoby, jak si cestu ulehčit, například vytvořením prostředí, které podporuje váš zájem. Když si budete jen s lidmi povídat, výsledek bude hovor. Když ale budete pozorovat lidi, kteří něco dělají, výsledkem bude akce a tady to už začíná být zajímavé 😊

Vaše druhá možnost je využít kouče. Jedno z poslání kouče je uvádět uvědomění do praxe, aby se staly součástí vašeho života. Vám potom ani nepřijde, že se děje něco jinak, ale něco se přesto změní – vystoupíte z pasti osobního rozvoje a začnou se dít velké věci.

Vzpomněla jsem si na rčení, že činy jsou víc než slova. A přesně o tom past osobního rozvoje je. Můžete moudře mluvit, rozvíjet se svým myšlením, ale bez akce to nikdy nebude kompletní. Nemyslete si, že něco děláte, když nad věcmi pouze přemýšlíte. Je to jen příjemná iluze, která vás udržuje v komfortní zóně nic nedělání.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.