Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Každý o tom sníme – potkat lásku na první pohled. Partnera, toho pravého, kterého poznáme na první pohled, protože nás pohltí hned na prvním rande, během první hodiny, tak jako v romantických filmech. Možná máme někde hluboko v sobě předpoklad, že to bude vztah, který vydrží celý život. Ale co když je láska na první pohled nebezpečná?

Co mám v sobě

Při lásce na první pohled se děje to, že do sebe zapadnou dysfunkce každého z vás, tak jako klíč do správného zámku. Dysfunkce. Možná to zní ošklivě, tak vám to vysvětlím. Každý má něco, co mu chybí a co hledá ve vztahu, je to taková kompenzace. Láska na první pohled vypovídá o tom, že jste u partnera našla to, co ve vztahu potřebujete, svoji podobu lásky, a on našel to správné u vás. Teď je ta otázka, jestli jsou vaše dysfunkce malé, anebo zdravé a vztah zvládnete anebo jestli hledáte vyléčení stejným ohněm, který vás popálil. Každý z nás má naučenou lásku. Ti, kdo měli tatínka, co zahýbal, nejspíš budou přitahovat nevěrníky. Ti, kdo měli maminku, která se velmi obětovala, budou ve vztahu nejspíš sami sebe dávat na poslední místo. A právě tohle jsou naše dysfunkce. Láska na první pohled potom může odrážet model „ty mě podvedeš, a pro mě to bude pravá láska“.

Zámek a klíč s dobrým nábojem

Někdy může být to, co hledáte, zdravé. Můžete hledat parťáka pro život, blízkost, intimitu, vášeň a všechny ty další věci, co ke zdravému vztahu patří. A váš protějšek může hledat to stejné. Potom je to v pořádku a tahle láska může mít trvání. Málokdy se to ale stane v tomto zdravém pojetí. Je to jednoduše proto, že každý máme ve svém vývoji slabší období. Někdo více a někdo méně. Na základě toho, jak jsme si těchto limitů vědomi a jak s nimi pracujeme, ovlivníme, jak nás tato dysfunkce bude ve vztazích ovládat. Většinou to vyžaduje opravdu kvalitní rodinné zázemí, anebo spousty práce na sobě.

Rezavý klíč a zámek

Tím druhým způsobem, bohužel tím častějším, jsou negativní dysfunkce. Jsou to například takové, kde žena nabízí péči a muž ji vyhledává. Nebo žena pouze touží po blízkosti partnera, aby se realizovala, a partner touží po tom, mít vedle sebe silnou ženu, aby se cítil více jako chlap. Můžou to být v podstatě jakékoli vztahové potřeby, které jsou založené na potřebě kompenzovat si to, co nám chybělo v dětství.

Uvedu vám příklad z praxe. Dominika byla žena, která neměla dobré vztahy s matkou. Nikdy jí nedávala lásku a Dominika ji tak moc chtěla a doufala, že ji dostane právě od partnera. Ale její podoba lásky byla přesně ta, kterou dostávala od matky – žádný zájem z její strany, ale i přesto se Dominika velmi snaží, aby si lásku zasloužila. Naproti tomu Michal, šarmantní kluk, gentleman, co okouzlí každou ženu, měl problémy s otcem. Nikdy ho nepoznal, a ačkoli na sebe měli vzájemně kontakt, nikdy netoužil po setkání s Michalem. Michal tedy hledá ve vztahu lásku, ale oproti tomu snažit se ji vynutit a zasloužit, od ní utíká, protože přesně to, dělá jeho otec.

Dominika + Michal

Jejich láska na první pohled byla neskutečná. Hned na prvním rande se do sebe zamilovali až po uši. Prý když by je někdo viděl, myslel by si, že spolu chodí už roky. Tak velká chemie tam byla. Ale stejně tak jako obrovská chemie přišel ošklivý konec. Jejich vztah totiž vypadal takto: Dominika Michalovi vše odpouštěla, tolerovala jeho nevhodné chování a v podstatě všechno, co jí provedl. Myslela si, že když bude hodná holka a dá mu svobodu, tak ji nakonec začne milovat. Dělala pro něj první poslední. Bez nároku na odměnu a milovala ho bezpodmínečně. Michal ji podváděl, utíkal za jinými, nedělal si na ni čas, choval se k ní ošklivě a většinou ji shazoval. Michal svým chováním dával najevo, že potřebuje bezpodmínečnou lásku, protože ji nikdy nezažil, a v jeho pojetí lásky to takto bylo správné – já si budu dělat cokoli, a ona mě musí milovat. Stejně jako nás musí milovat naši rodiče.

Kompenzace

Oba si v podstatě kompenzovali to, co jim chybělo. A na první pohled poznali, že tohle je člověk, se kterým mohou žít svůj příběh lásky tak, jak se ho naučili od svých rodičů. Vztah skončil rozchodem. Ovšem tím klíčem k ponaučení bylo to, že si Dominika uvědomila, že potřebuje zapracovat na své potřebě dělat vše pro druhé a nic pro sebe. Michal si zase uvědomil, že ve vztahu nemůže být šťastný, dokud se nevyrovná s tím, jaký vztah má se svým otcem. A tohle je důvod, proč si dávat na lásku na první pohled pozor.

Poučení

Pokud přijde poblouznění a růžové brýle, spíše se stáhněte a pozorujte proč. Možná přišla pravá láska, ale možná přišla jen další zkušenost, která vás vstříc lásce povede. Nenechte se zmást chemií. Váš mozek je chytřejší než vy. Ví, co hledá, a pošle vám jasný chemický signál, když to najde. Musíte vaší hlavě ukázat, jak pravá láska vypadá. Musíte tuhle představu žít a být o ní jasně přesvědčeni. Pokud dítě maluje sluníčko hranaté a nikdo mu neřekne, že je ve skutečnosti kulaté, a toto dítě si nikdy nevšimne, že kulaté je, bude přesvědčeno o své pravdě. Proto je velmi důležité vědět, jak má sluníčko vypadat, a pak ho správně kreslit. Pak si přitáhnete někoho, kdo umí kreslit správné paprsky, a hezký obrázek je na světě. Stejně tak je to se vztahy.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.