Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Často čtu o afirmacích, o tom, jak si je máme opakovat třeba ráno před zrcadlem. Prý nám to potom pomůže mít se radši, být bohatší, hubenější nebo podobně. Je to další ze série mýtů osobního rozvoje, který bych ráda vyvrátila. Afirmace vám nebudou fungovat, pokud nedodržíte přesné kroky jejich tvorby.

Co to je afirmace a jak funguje

Afirmace je tvrzení, jehož opakováním se nám dostává do hlavy nové přesvědčení, na jehož základě se nám bude žít lépe. Například: Jsem bohatá, jsem zdravá…Často to ale může působit tak, že samotné opakování afirmace stačí k úspěchu. Ale je to stejná hloupost jako si stokrát zopakovat „jsem muž“ a doufat, že se tak i stane.

Afirmace zvládne přepsat aktuální myšlení pouze v případě, že sedne. Vždycky existuje důvod pro to, proč nejsme bohaté, nebo proč nejsme hubené. Jsme pravděpodobně přesvědčené o něčem úplně jiném a opakováním fráze „jsem hubená“ se pohybujeme pouze na povrchu. Pojďme si to vysvětlit na příkladu hubnutí.

Pokud chcete hubnout, ale nedaří se vám, je to pravděpodobně proto, že máte ohledně hubnutí nějaká přesvědčení. Pro náš případ si vyberu přesvědčení „když necvičím, tak nezhubnu“. Čili vaše přesvědčení je, že hubnutí vyžaduje pohyb. Afirmace by tedy měla znít „když chodím, tak hubnu“. Nebo přesvědčení „hubnu jen, když nejím“ tak tady afirmace může znít „hubnu, když správně vyživuji svoje tělo“.

Celé to kouzlo je jen o tom objevit ty dílčí bloky a změnit přesvědčení o nich. Pak může fungovat rčení, že stokrát opakovaná lež je pravda. Musíte ale nejprve dodržet zásady.

Aktivita

Je také hodně naivní si myslet, že změna přijde s afirmací. Změnu je potřeba podtrhnout i aktivitou, která k ní vede. Tato aktivita se vám bude dělat lépe se správnou mantrou, to bez pochyb. Ale je potřeba abyste nezapadala do pasti osobního rozvoje a nepodléhala iluzi, že vše je jen ve vaší hlavě. Většina tam opravdu je, ale změna se v realitě naplno projeví, až proto skutečně něco uděláme.

Představte si to tak, že když si vyvrátíte svá přesvědčení o hubnutí, vytvoříte si afirmace na proces hubnutí, potom byste nejspíš měla věnovat i chvilku přemýšlení o tom, čím si vlastně naplníte lednici. Čím svoje nové nastavení podtrhnete v realitě.

Na závěr

Pamatujte, že povrchní afirmace přinesou povrchní výsledky, cesta ke změně je cesta přes hloubku. Čím dřív to pochopíte, tím dřív se dostaví i výsledky, po kterých toužíte. Velmi často se spokojíme s povrchním zdůvodněním naší situace stejně jako s povrchním řešením. O to větší je potom naše frustrace nemluvě o ztrátě času, který věnujeme opakováním větiček, které nikam nevedou.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.