Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Psychologie je krásná věda. Popisuje myšlenkové procesy člověka a já osobně se do nich ráda začítám. Nedávno jsem četla kapitolu o sebepoznání a poznatky z této kapitoly vám sepíšu do tohoto článku. Pro mě osobně to byl nový pohled na sebepoznání a uvědomila jsem si i nové souvislosti. A nové myšlenky nikdy nejsou na škodu.

Oni po mě chtějí

Často se s klienty dostávám do diskuzí o tom, že se od nich něco očekává. Někdo chce, aby byli takoví a makoví, chovali se podle předpisu, nepsaných pravidel, podle toho, co by se mělo. Je velmi jednoduché oddat se tomu, co druzí chtějí. Když totiž přijmeme druhé za tvůrce našeho života, odevzdáváme jim za něj veškerou zodpovědnost. Člověk, který „to“ nechává na druhých, často nezná sám sebe v ohledu toho, co by chtěl sám. Typický příklad „vystuduj školu, najdi si dobrou práci a založ si rodinu, pak budeš šťastný“. Jak to že se ale lidé v tomto dokonalém modelu stejně někdy šťastní necítí? Možná je to proto, že chtějí ve skutečnosti něco jiného. Jenom přijít na to, co.

Oni si budou myslet

Je to variace na Oni po mě chtějí. Možná už po vás nikdo nic nechce, možná už žijete život podle sebe, děláte věci, které dělat skutečně chcete. Potom se může objevit strašák číslo dva – co si o mě budou myslet? Strach o názor ostatních naznačuje stále ještě nejistotu ohledně vlastní cesty. Možná nemám ujasněno, jak mohu reagovat, možná nevím, co to udělá, když se zachovám takto. Je tedy pohodlnější chovat se tak, abych nikoho po cestě náhodou nenaštvala. Čím více zná člověk sám sebe, tím více zná i druhé. Dokáže potom lépe vyhodnocovat situace, které se odehrály, dokáže lépe zacházet s druhými a ví, co si druhý pravděpodobně myslí a je s tím prostě v pohodě. Díky pořádku ve vlastní hlavě totiž uvidíte nepořádek v hlavách ostatních. Zjistíte, že nemá smysl se na ně zlobit nebo se jim přizpůsobovat, nějak se s tím už vyrovnají.

Nevím, kdo jsem

Pokud neznám důvod svých reakcí, jsem obětí situace. Já neumím reagovat na tohle, neumím se hádat, neumím si stát za svým, akorát nevím, proč mi to pořád nejde. Je to jako byste házeli na koš, který nevidíte. Jste ovládáni něčím, čemu nerozumíte, hrozná představa. Když se poznáte, poznáte i důvody svých reakcí a skrze které je budete moct i měnit. Přijmete totiž fakt tak, jak je, nebudete proti němu bojovat. Skrze přijetí se dějí zázraky. Skrze odmítání a nepochopení může přijít pouze zmatek.

Děje se mi to

Když se nám situace dějí, je to hrozné. Vždycky se mi stane, že nemůžu najít klíče, že přijdu pozdě, že mě okolnosti donutí odevzdat úkol později. Ono to samo. Tohle je ale velký omyl. Nic se nikomu neděje. Člověk, který se zná, si může totiž vybrat, jak na situace zareaguje. Vím, že ztrácím klíče? Naučím se je dávat na stejné místo. Vím, že odevzdávám úkoly později? Zjistím, co mě bere motivaci ho udělat okamžitě. Najednou se věci přestanou dít, ale začnete je tvořit, vy sami. Cítíte tu svobodu?

Úrovně kompetence

Člověk s nízkou mírou sebepoznání se nachází v tzv. nevědomé nekompetenci – nevím, o tom, že je mi těžko (myslím si, že to tak mají všichni lidé a že je to běžné). S rozvojem sebepoznání následuje úroveň vědomé nekompetence – vím, že mi v něčem není dobře, ale nevím, jak to změnit. A následuje vítězství – vědomá kompetence. Vím, co chci změnit a vím, jak to změnit a v tom nejkrásnějším případě jsem si tento styl převzala plně za svůj a aplikuji ho napříč celým svým životem.

A co ten klíč k úspěchu?

Na základě těchto pár bodů lze díky sebepoznání získat krásný mind set a základ pro svůj budoucí úspěch. Lidé, kteří něco dokázali, se neřídili určitě tím, co si myslí ostatní. Spíš naopak, většinou šli proti těmto názorům. Nedělali to, co se od nich čekalo, naopak vybudovali něco, co si druzí nedokázali ani představit. Nečekali, až ji spadne štěstí do klína, ale šli mu naproti, dělali kroky k tomu, aby uspěli. A moje nejoblíbenější nakonec – věděli, že právě tohle je jejich poslání, jejich role a že přesně tento příběh chtějí psát. A tak se rodí úspěch.

Který postoj už nevyhovuje vám?

Co chcete skutečně změnit?

A kdy s tou změnou začnete?

První krok může být kliknutí na tlačítko pod článkem.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.