Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Asi každá jsme někdy řekla tu magickou větičku: „Ale já se tak snažila.“ A stejně nám ta snaha byla k ničemu, protože jsme nedostaly, co jsme chtěly (jasně, získaly jsme zkušenost, ale to nebude tématem dnešního článku 😊). Když jsem se zapojila do koučovacího výcviku, hlavní mantrou bylo „Hlavně se nesnažte, tím to všechno pokazíte.“ Říkala jsem si, co s tím přednášejícím není v pořádku? Když přece něco chci musím se snažit!

Musím se snažit

Jasně, musím se přece snažit, když něco chci. To mi říkali snad všichni kolem mě už od školky. „Když budeš hodná, tak Ježíšek přinese víc dárků. Snaž se v té škole víc a můžeš jít ven.“ A mnoho dalších. Vzpomínáte, co říkali doma vám? Skutečnost je taková, že tohle „musím se snažit“ do mě zapsalo přesvědčení, že nic bez snahy nejde a když tam ta snaha nebude, tak to přece nedokážu.

Strach z neúspěchu

Ve skutečnosti je snaha jen strach z neúspěchu a takový chytrý způsob, jak si neúspěch omluvit. „Já se přece snažila“ zní mnohem líp než „nedělala jsem nic, a tak se nic nestalo“. V tom prvním případě se můžeme uchlácholit snahou, ale v tom druhém už se musíme podívat pravdě do očí: co jsem udělala spatně? Mám na to vůbec? Je tohle opravdu můj talent? Vážně mi to stojí za to nést neúspěch?

Snaha narušuje flow

Zažila jste někdy situaci, kdy jste něco dělala, jen tak pro zábavu, a ono se to neuvěřitelně moc povedlo? Všichni kolem vás chválí a vy si říkáte: „Cože? Vždyť mě to stále jen pár minut času.“ Pravděpodobně vám to bylo jedno a tvořila jste pro radost z tvorby – bez snahy. Když není snaha jste ve flow. Jakmile se začnete snažit, narušujete váš přirozený proces a ovlivňujete věci, které se nemohou potom přirozeně vyvíjet.

Život bez snahy

Zkuste si představit, že věci prostě jen děláte. Záleží vám sice na nich, ale nenarušujete proces snahou. Jste jen sama sebou. Tvoříte a propisujete sama sebe do své činnosti. Zcela přirozeně. Pak odstoupíte o krok zpět a díváte se na to, co jste vytvořila. Je to autentické, jste to vy. Žádná snaha, jen proces, ve kterém jste nechala samu sebe vyniknout a ničím nenarušila vaši flow.

Snaha unavuje

Často při koučování slýchávám větu: „Už jsem z té věčné snahy unavená.“ No není divu! Je to vyčerpávající. Cesta k energii bez únavy je odkrytí svých strachů. Zeptejte se sama sebe, čeho se bojíte? Co se stane, když se nebudu snažit? O co přijdu, koho zklamu? A postavte se čelem tomu, čeho se bojíte. A přijměte tyhle strachy. Uvědomte si, že pokud někde nezažíváte alespoň trošku strachu, pak je to nudná hra.

Strach jako koření

Berte to tak, že váš strach zvyšuje sázku. Když hrajete ruletu, tak se můžete snažit, jak chcete a ta kulička buď padne anebo nepadne na vaše číslo. V životě je to stejné nehledě na množství snahy. Zkuste tedy na chvíli nahlížet na strach jako na koření a na důležité věci jako na hru a pozorujte, jak si budete celý proces užívat.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.