Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Proč nefunguje seznam PRO a PROTI

Vždycky, když slyším o seznamu PRO a PROTI, mám z toho husí kůži. Jednak proto, že nemám ráda seznamy a jednak proto, že v osobním životě tyhle seznamy prostě nefungují. Je skvělé napsat si PRO a PROTI, když váháme, který mixér si koupit, ale rozhodovat se takto o svém životě není moudré. A povím vám proč.

  1. Máte hlavu ale i srdce

Znáte ten rozpor? Hlavou víte, že byste něco měla, ale srdíčkem chcete udělat přesný opak. Seznam ale píše hlava. Většina z nás potom stejně v závěru dá na to srdíčko, protože racio jde prostě stranou. My, co posloucháme intuici, o tom něco víme. Seznam PRO a PROTI tedy neřeší dilema, ale spíš více upozorňuje na rozpor mezi hlavou a srdcem.

  1. Berete v úvahu i nerelevantní věci

Co tím myslím? Když si třeba do kolonky PRO napíšete – „máme spolu hezké zážitky“. To je super, máte na co vzpomínat, ale nakolik lze z tohoto bodu vycházet pro budoucnost? Budoucnost přece tvoříme v přítomnosti a to, že jste kdysi měli hezký zážitek, nemusí být nutně plus do budoucna. Někdy to naopak může být i mínus, taková kotva, co vás může držet v nefunkčním vztahu. Vlastně taková omluva, proč zůstat.

  1. PRO a PROTI – jak to, že nemám jasno?

Pokud jste člověk, který si často sepisoval PRO a PROTI, možná vás nikdy nenapadlo zamyslet se nad tím, čím to je, že tohle vlastně potřebujete? Nerozhodnost nebo váhavost je totiž jednou z kompetencí, kterou můžeme posílit. Seznamem PRO a PROTI tedy řešíme pouze potřebu, ale nevede nás k příčině.

A co teda dělat, když už se musíte rozhodnout, ale nevíte jak?

Zkuste se zamyslet, co je to hlavní PROČ. Proč jsem začala uvažovat? Co mě nejvíc drží v nerozhodnosti? Většinou je vše jen o jednom tématu. Ve vztazích bývají ty největší důvody strachy. Strach, že zůstanu sama, že si už nenajdu dalšího partnera apod. Najdete to svoje jedno velké téma, to, proč vlastně váháte a odpovězte si jen na tuhle jednu otázku.

Bohužel se většinou držíme pouze na povrchu, protože u vlastních myšlenek ztrácíme nadhled. Potom si lze popovídat o své situaci s někým nezúčastněným s někým, kdo má nadhled. Všechno lze řešit nejsnáze právě z nadhledu.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.