Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Včera jsem měla zvláštní rozhovor s klientkou. Byla už ve věku, kdy by chtěla děti, ale ne a ne najít si muže. Byla zvláštní v tom, že mi říkala, že se jí nechce chodit nikam ven a „balit“ chlapy. Byla přesvědčená také o tom, že „musí být mrcha“, když se totiž zamiluje a muž to pozná, tak ji opouští. Měla vůbec docela hodně přesvědčení, které ji blokovaly v tom partnera si najít – a to včetně našeho ženského oblíbeného „jsem tlustá, a proto mě žádný nechce“.

Proto jsem se milé dámy rozhodla, že vám dnes povím něco o limitujících přesvědčeních.

Limitující přesvědčení jsou takové mantry, které máme v hlavě. Vznikají na základě interpretace našich zážitků, ze kterých si potom odnášíme zkušenost. Zkušenosti tvoří naše přesvědčení a my si na základě našich přesvědčení potvrzujeme, že to, co se nám děje, je přesně to, jak to v životě funguje. Možná vám to raději vysvětlím na příkladu.

Limitující přesvědčení v praxi

Představte si malou holčičku. Maminka ji vtlouká do hlavy, že se nemůže bavit s cizími lidmi, protože jsou nebezpeční a zlí. Holčička se jednou v rámci zkoumání světa vydá za cizím pánem a chce si s ním hrát. Maminka přiběhne celá vyděšená, na holčičku křičí a ta se vyděsí. A zapamatuje si – cizí lidí = nepříjemná situace, kdy pláču – takže ti cizí lidé jsou vážně nebezpeční. Funguje na základě tohoto přesvědčení i v dospělosti, kdy se toto přesvědčení může projevovat například jako nepříjemné pocity při seznamování s novými lidmi.

A tak je to stejně o vztazích. Pokud si dámy, budete myslet, že nemáte vztah proto, že jsou všichni dobří chlapi rozebraní, pak kolem sebe budete přesně takovou realitu vnímat. Dávejte si pozor na myšlenky, naše hlava je vážně mocný nástroj pro vytváření reality.

Přesvědčení je naše volba

Naštěstí jsou přesvědčení zbraň dvousečná. Stejně tak se můžete přesvědčit o tom, že jste báječná a muži se na vás lepí 😊 ta volba je na vás. Takže už víte, že to, co máte hluboko v sobě, je také to, co vyzařujete a co potom tvoří vaši realitu. A co teď?

Napište si seznam svých přesvědčení

Vypište si, co jsou ty vaše mantry. Napište si ty dobré i ty špatné, co vás nepodporují. A zamyslete se nad tím, kde se tohle přesvědčení vzalo? Na základě jaké zkušenosti jsem si toto přesvědčení vytvořila? Zkuste se i zamyslet nad tím, jak vám slouží dnes?

Když budete mít seznam sepsaný, zkuste s ním pracovat. Až objevíte situaci, kdy tohle přesvědčení vzniklo, zkuste na ni najít něco pozitivního, vneste tam vděčnost. Jen s vděčností máte sílu přesvědčení měnit. Například přesvědčení „všichni muži podvádí“, můžete změnit na „všichni muži mi ukazují, jestli si mě zaslouží nebo ne“.

Lehkost

Každé přesvědčení nám slouží, aby nás chránilo. Když si budeme myslet, že všichni muži podvádí, nebudeme očekávat nic jiného a pak se taky nezklameme. Zároveň se takto ale blokujeme v růstu. Vnesením vděčnosti do přesvědčení a změnou jejich významu se vědomě rozhodujeme pro růst a posun dopředu.

Změna přesvědčení je také velmi časté téma pro koučování. Někdy zvládnete změnit přesvědčení sama na základě sebe-koučování, jak jsem vám popsala v článku, někdy je ale přesvědčení tak hluboko uložené, že potřebujete s jeho zpracováním pomoct. Pokud cítíte, že sama nestačíte, ozvěte se mi a na vaše téma se podíváme.

Jaká jsou vaše přesvědčení, milé dámy? A jaká z nich dnes změníte?

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.