Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Přijde mi, že čím dál tím více lidí touží pomáhat ostatním. Nachází v tom uspokojení – a ruku na srdce – komu z nás nedělá radost, když někomu pomůžeme, nebo když je nám někdo vděčný za něco hezkého, co jsme pro něj udělali? Ale všechno má svoje hranice, a to i pomoc druhým.

Nevyžádaná pomoc

Mě osobně tížila představa toho, že vím, jak danému člověku pomoct, ale on si pořád šlape po štěstí a nechce poslechnout mé dobré rady. Kolikrát jsme měla nutkavou potřebu vyřešit rychle problém za druhého jen proto, že jsem měla přesvědčení, že to dokážu líp než ten dotyčný. A hlavně mu to pomůže! A kolikrát jsem se setkala s tím, že to vedlo k hádce typu „Já se o tvoji pomoc neprosil“. A já to přitom myslela dobře! A pak jsme byli ublížení oba.

Páchání dobra

Situaci, kdy pomáhám ze svého přesvědčení, i když moje pomoc není vyžádaná, se říká páchání dobra a není to dobrá věc. Kolikrát jako terapeut a kouč vím (nebo si myslím, že vím), co by bylo pro člověka nejlepší a co má udělat, ale naštěstí jsem se už naučila do jeho života nezasahovat. Naučila jsem se, že pácháním dobra podceňuji schopnost daného člověka poradit si sám. A hlavně ho okrádám o zkušenost.

Není to obětní beránek

Každý se může jednou ocitnout v situaci, na kterou znáte řešení. Je to jako s malým dítětem. Uvedu vám příklad: Kdybychom nikdy dítě nenechali sáhnout na plotnu, nikdy by nezjistilo, že pálí. Někdy je pro život důležité, abychom druhé nechali chybovat. Chybami se člověk učí a naším zásahem můžeme mnohdy proces učení překazit. Pak se často stává to, že se později v životě člověk dostane do podobné situace, ale my už nemusíme být poblíž, abychom pomohli, a tak dojde k tomu, že daný člověk musí situaci čelit sám.

Opravdová pomoc

Rozdíl je v tom, když jsme o pomoc opravdu požádáni. Naše pomoc by ale nikdy ani v takovém případě neměla spočívat v tom, že vyřešíme něco za druhé. Můžeme vyslechnout, poskytnout radu, být oporou, ale nikdy bychom neměli být ti, co řeší problémy druhých. Na začátku své praxe jsem se dostávala do situací, kdy jsem ve svém volnu měla hlavu plnou problémů mých klientů a věřte, že to nebylo příjemné rozpoložení.

Buďme učiteli

Moje rada pro správnou pomoc zní – shrňte tu zkušenost. Když poslouchám své kamarádky, vždycky jim dám v hovoru i svoji perspektivu „z druhé strany“. Řeknu jim, co mě taková životní situace přinesla a co přinese jim, až ji zvládnou. Jak je to posílí, co se naučí pro jejich další život. Snažím se jim dodat podporu a vyslechnout.

Pomáhejme s rozumem a hranicí

Hlavní myšlenkou tohoto článku je pomáhat s rozmyslem a rozvahou. I pomoc má své hranice a hranice pomoci druhým se nachází v bodě, kdy už by pomoc omezovala schopnost druhého člověka poradit si sám nebo snad zasahovala významným způsobem do vašeho života. Pomáhejte druhým, ale nepřebírejte za jejich problémy zodpovědnost a ani se nesnažte pomáhat bez požádání. Každé páchání dobra má svoji dohru a nebude pro vás příjemná. Na druhou stranu každá správná pomoc je hřejivý pocit u srdíčka. Pomáhejme tedy s rozumem.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.