Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Právě jsem dokončila terapii se svojí klientkou. Měla pocit, že stále miluje svého ex. Byl to podle jejích slov děsný chlap. Nedoceňoval ji, nebyla pro něj dost dobrá, podváděl ji, špatně o ní mluvil, prostě takového chlapa vedle sebe nechcete.

Jak jsme procházely terapií, dostávaly jsme se hluboko do tématu a mě se jako pozorovateli z nadhledu dostalo úžasného pochopení a uvědomění. Sama jsem kdysi přemýšlela, čím to je, že nemůžu pustit z hlavy svého ex. Nasazovala jsem si růžové brýle a viděla ho v lepším světle a chtěla jsem ho zpátky. Ale není to chlap pro mě, to přece vím, tak o co jde?

Díky svojí klientce jsem si uvědomila, že jsou dvě věci, které nás u ex drží.

  1. Živé emoce

Tou první z nich jsou tak zvané živé emoce. Živé emoce je můj pracovní název pro pocity, traumata a frustrace, které máme s danou osobou spojené. Jsou tlačítkem, které když stisknete spustí se program – jako v televizi. A ten program přehrává všechno to, co vás u dané osoby drží. Někdy si tyhle nahrávky interpretujeme dobře – jako vztek, lítost, smutek… většinou ale nejsme schopny mezi těmito emocemi rozlišovat, a tak ten balíček pocitů označíme nálepkou „Stále k němu něco cítím“ a interpretujeme si to, jakože ho pořád milujeme.

  1. Neuzavřená situace

Jestliže živé emoce se vážou na druhou osobu, potom se neuzavřené situace váží k nám samotným. Představte si to tak, že pokud vy sama jste se v situaci nezachovala, jak jste chtěla, rozchod neproběhl podle vašich představ nebo jste ho řádně neposlala někam, máte stejné tlačítko – ale vůči sobě. Může to být například vztek, že jsem to měla udělat jinak a podobně. Variací je opět několik. To podstatné ale zůstává – tohle je další zátěž, která nás drží u ex.

Cesta ven

Cestou ven z toho všeho je zbavení se pocitů, které ve vztahu s ex vznikly. Když nás nebude ve vztahu nic držet, no, tak nás tam nic držet nebude 😊 a můžeme jít dál. Máte dvě možnosti jak na to. Tou více náročnou, kterou zvládnete i sama doma je přijetí situace.

Přijetí situace je stav, kdy pozorujete svoje myšlenky s nehodnotícím vědomím a necháte je odejít stejně tak, jak přišly. Nehodnotící vědomí znamená, že myšlenky neanalyzujete, ale pouze pozorujete jako takový self-talk (rozhovor sama k sobě). Nezabývejte se jimi, neanalyzujte je, nesnažte se je potlačit, jenom si jich všimněte a pozorujte, co dělají. V co se mění, co s sebou přivádí, co s sebou berou pryč. Často míváme tendence situace analyzovat nebo si říkat, kdybych tenkrát udělala tohle a ne tamto… Teď na to zapomeňte a jen pozorujte. Je to těžké, ale účinné.

Tou druhou cestou je terapie EFT, která vás všech těchto pocitů zbaví, stejně jako moji klientku. V průběhu sezení se vracela do těžkých situací, pozorovala je a pod mým vedením pracovala se svými emocemi, dokud se nedostala na tak zvanou emoční nulu. Dnes už nic vůči bývalému příteli necítí. Spíš naopak. Přeje mu jeho novou lásku a je šťastná za vše, co se ve vztahu s ním naučila.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.