Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Velmi často moje klientky říkají, že musí udělat tohle a tamto, že mají povinnosti a občas pronesou i moje oblíbené „nikdo jiný to za mě neudělá“. Přesně, nikdo za nás nic neudělá, ale v tomhle článku bych vám ráda vysvětlila, do jaké role se „musím člověk“ staví.

Když já musím…

„Musím člověk“ padá totiž do pasti povinností a kolečka, které bych pojmenovala „Já až po vás“. Udělejte si takovou revizi „musím věcí“. A teď si řekněte upřímně, kolik z těchto věcí a povinností děláte pro sebe a kvůli sobě? „Musím záležitosti“ většinou zahrnují naše okolí a netýkají se nás samotných.  „Musím“ jsou sliby, které jsme daly, a to v jakékoli podobě – podepsáním pracovní smlouvy, porodem dětí, nebo vstupem do vztahu.

Za „musím“ se skrývá strach

Na terapeutickém kurzu nás lektorka učila, že kdykoli člověk říká, že něco musí anebo nemůže, skrývá se za tím strach. Strach z toho, že přijdeme o práci, že děti budou mít hlad, když neuvaříme, že nás partner nebude mít rád, když se nepostaráme o domácnost. A my pak prostě musíme dělat různé věci, abychom zabránily nejhoršímu.

Já nemusím, ale chci

Cítíte už ten rozdíl? Když se zamyslíte nad tím, co opravdu chcete dělat, jakou máte energii? Dobíjí vás ta představa, mám pravdu? 😊 „Chci“ je totiž dělání věci pro sebe. Je to hlubší uvědomění o tom, jaké pozitivní důsledky přinese moje jednání. Chci hýbe světem. Myslíte, že Steve Jobs musel vybudovat Apple? Více pravděpodobnější je, že to dělal, protože chtěl.

Role musím vs. Role chci

V roli musím jste oběť. Vy chudinka totiž musíte do práce, musíte se o ty děti postarat a vás to vysává, vždyť vy pro ty všechny povinnosti nemáte vůbec čas na sebe, protože musíte, musíte, musíte. Kdežto v roli chci jste to vy. Jste tvůrce, protože děláte jen to, co chcete, protože to dělat chcete. To už zní jako příjemnější život, ne?

Zapomeňte na musím

Zkuste vymazat MUSÍM ze svého slovníku. Pokud jsou ve vašem životě věci, které musíte, zkuste se zamyslet nad tím, co dobrého přináší pro svět. Když musíte do práce, třeba tím, že tam jste někomu pomáháte, a vy určitě chcete pomáhat. Když musíte uvařit dětem, určitě toužíte po tom, aby si mohly naplno hrát a na to přece musí být najezené. Když se musíte postarat o domácnost, vy určitě chcete, aby se vám s rodinou dobře žilo.

Z každého MUSÍM lze udělat CHCI

Dám vám výzvu – týden neříkejte, že musíte, ale říkejte, že chcete. Myslete u toho na pozitivní důsledky. A sdílejte mi, jak jste se cítila? Jak se změnila vaše energie? A co na to lidé kolem vás? Moje osobní zkušenost je, že ten úsměv na tváři bude potom větší. Tak co, dámy? Přijímáte tuto výzvu a jdeme společně do toho? 😊

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.