Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Četla jsem šokující statistiku. Věděli jste, že v dlouhodobých vztazích (2 roky a déle) partneři v průměru komunikují 7 minut denně? Hrůza. Skoro se mi nechtělo věřit tomu, že by to bylo tak málo. Pak jsem se ale zamyslela nad většinou dlouhodobých vztahů ve svém okolí a řekla jsem si „aha“. Opravdu to tak je.

Jak to vypadá

Komunikace se po období zamilovanosti stává spíše komunikací organizační a „přežívací“. Partneři na sebe většinou směřují záležitosti ohledně domácnosti, dětí apod. a nad rámec tohoto mají velmi málo času spolu mluvit o něčem jiném. Možná čas od času něco pronesou, aby ulevili svým emocím, ale z druhé strany se jim většinou nedostává více než odpovědi typu „hmmm“.

Zamilovanost a komunikace

Kromě koktejlu hormonů se období zamilovanosti vyznačuje ještě jednou věcí – pořád spolu mluvíte. O hloupostech, nápadech, pocitech, myšlenkách, sdílíte vše, co vám přijde na srdce. Váš partner je váš svět, jeho svět je stejně podstatný jako ten váš. Je to určitý druh fascinace. V období této fascinace máte samozřejmě tendenci „vyzvídat“ a ptát se na vše, i třeba na to, co měl k obědu. Jak slábnou hormony, slábne přirozeně i tato potřeba. A bohužel slábne naše schopnost s partnerem komunikovat.

Opravdu si už nemáme co říct?

Často se potom můžete přistihnout, že přemýšlíte nad tím, že vedle nás je jiný člověk. Vlastně si už nemáte co říct. Ale kdy se to stalo? Kdy se váš partner tak moc změnil? Nebo jste se změnila vy? Pravdou je, že málokdy se stane to, že se druhý změní. Vy jste jen zapomněli hovořit. Mluvit o všem je klíčové. Sdílejte si hlouposti. Řekněte partnerovi, co jste dnes viděla na ulici, co se stalo v práci, s kým jste mluvila, jaký nový drb jste slyšela. Povídejte mu o všem, co vás napadne. Čistě bezúčelně, prostě jen tak. Mluvte pro radost.

Neumluvím ho?

Mohou se stát dvě věci. Dvě reakce ze strany partner. Tou první je to, že se partner zapojí. Znovu se dostanete vzájemně do svých světů, budete o sebe projevovat větší zájem a partnerovi to bude stejně příjemné jako vám. Už vás nebude vnímat jen jako matku svých dětí, pečovatelku o domácnost, a tak vůbec. Budete pro něj najednou znovu tou fascinující ženou, která má svůj svět a nabízí mu do něj vstupenku tím, že se s ním o něj dělí. Takový partner se potom do vaší komunikace připojí. Samozřejmě je potřeba pamatovat na to takové konverzace vést co nejčastěji to půjde. Není to věc, která by vždy byla automatická. Ale jako se vším si z toho můžete udělat krásný zvyk.

Partner se nepřidá

Druhou z možností je, že se partner do takové komunikace ne a ne zapojit. V tomto případě hlavně nepřitvrzujte, nebo ho umluvíte a jeho strategií bude stále větší a větší mlčení. Možná takový byl už na začátku vztahu, introvertní a nemluvný. V tom případě je to jeho osobnost a konverzaci tohoto typu by mohl brát jako tlak na to, aby se změnil. A to není příjemné. Zamyslete se, jak to vypadalo na začátku vašeho vztahu ohledně komunikace? O čem jste mluvili? Co byly témata, kdy se otevřel, rozpovídal? Jednoduše toto znovu zapojte.

Pokud ale vás partner na začátku vztahu komunikoval a postupně přestal a teď ani přes vaši veškerou snahu stále nekomunikuje, může to značit například to, že už se ve své hlavě vydal jiným směrem. Možná už netouží být ve vztahu s vámi, možná v něm je jen pro určité výhody. Možná má nějaké problémy, za které se stydí. Máte v tom případě jedinou možnost – zkuste si s ním o tom promluvit. On je jediný, kdo vám může říct, co se mu honí hlavou a pokud neřekne, pak zvažte, zdali je takový vztah pro vás tím pravým.

Komunikace je stavební kámen

Zdravá komunikace je základním stavebním kamenem jakéhokoli vztahu. Pokud je nulová, je to jeden ze znaků vztahu, který se chýlí ke svému konci. Od komunikace se vše odvíjí. Zde vše začíná i končí. Je to ta nejdůležitější z oblastí osobního i vztahového rozvoje, na kterou se zaměřit. Pokud byste se chtěla v rámci komunikovat více rozvíjet, skvělý první krok může být třeba tento e-book, ve kterém učím vše podstatné ohledně komunikace mezi dvěma lidmi a navíc zábavnou formou.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.