Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Tušila jsem, že důvod, proč mám tendenci vybírat si stále stejné typy mužů bude ve mně. Dost pravděpodobně v mojí hlavě v podobě zážitků, emocí a programů, které mi neslouží. Ale nijak uchopené jsem to neměla. Pak jsem četla knížku Láska je příběh od pana Roberta J. Sternberga – doporučuju vám si ji také přečíst – a pochopila jsem celý princip lépe.

Láska je příběh

Jak už napovídá název knížky, pan Sternberg nahlíží na lásku jako na příběh. V lásce žijeme a opakujeme příběhy, které máme s láskou spojené. Některé jsou hezké, jiné méně. Odvíjí se na základě vzorců chování, které přebíráme z dětství a ty se potom přizpůsobují zkušenostem, které ve svých vztazích získáváme.

Existuje několik základních druhů příběhů. Já vám je níže stručně popíšu. Na příbězích je skvělé, že se dají měnit. Když je poznáme, můžeme je ovlivnit.

Asymetrické příběhy

V tomto typů příběhů je jeden z partnerů „výš“ a druhý „níž“. Mají rozdělené role. Například jako učitel a žák, policista a zloděj, tyran a oběť. Podstatou tohoto typu příběhu je, že ten, který má navrch, ovládá toho v méně výhodné pozici. V případu učitel a žák je to příjemné, protože partner v pozici učitele může předávat své zkušenosti méně zralému partnerovi. Ze vztahu tak těží oba – učitel se cítí důležitý a potřebný, žák zase roste díky učiteli rychleji. Méně příjemný je potom příběh tyrana a oběti, kde tyran trápí oběť a oběť si neumí představit vztah bez tyrana, protože je zvyklá přijímat vyznání lásky právě takovým způsobem.

Příběhy předmětné

Tady na vztah můžeme nahlížet jako na předmět. Představte si například nějakého bohatého muže – velmi často mají takoví muži vedle sebe krásné modelky – jsou doplňkem do jejich luxusní sbírky. Nebo potom muže, kteří rádi střídají partnerky – chtějí mít vedle sebe celé spektrum žen – velká prsa, blondýna, brunetka, hubená, při těle… Jsou to sběratelé. Někdy může být předmětem samotný vztah jako například v náboženském pojetí příběhu, kde vztah slouží k plození dětí.

Příběhy založené na spolupráci

Zde jsou partneři jako rovnocenní parťáci, kteří potřebují jeden druhého. Mohou to být často partneři podnikatelé nebo i partneři, kteří mají skvěle rozdělené domácí povinnosti a spolupráce jim báječně funguje. Mohou spolu také rádi cestovat. Nezdravé pojetí tohoto typu příběhu potom spočívá v rolích závislosti, kde partneři vstupují do vztahu jen proto, aby nějaký měli.

Narativní příběhy

V takových příbězích žijeme vztahy podle předlohy. Buď na základě minulých zkušeností (jednou to bylo takto, vždycky to bude takto), nebo na základě „receptů“ na vztah. Vztah tedy přizpůsobujeme nějakému vzorečku, který přebíráme klidně i z filmů.

Žánrové příběhy

Takové vztahy drží pohromadě buď smysl pro humor, pevně daný scénář nebo dávka tajemství. Znáte ty typy můžu, kteří vždycky balí holku stejným způsobem? Nebo ty, kteří holku dostanou, protože se s nimi vždycky zasměje? Anebo takové ty tajemné typy mužů, o kterých i po pár měsících v podstatě nic nevíte? To jsou žánrové příběhy.

Závěrem

Můžete prožívat i kombinace příběhu nebo jste si za svůj život prošla několika. To značí váš vývoj. V jakém z příběhů jste se poznala vy? A jaký příběh v lásce byste chtěla žít? Nezapomeňte, že režisér i scénárista jste právě vy a vždy máte možnost příběh změnit a přepsat.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.