Jak být na 100 % sama sebou
×

E-book Jak se poznat a být sama sebou

Ušetři si trápení ze špatných vztahů. Buď ženou, která je milovaná svým okolím pro to, jaká skutečně je. Stáhni si náš e-book a zjisti, jak na to.


Je moderní trend hlásat, že je skvělé být sama sebou. Věty typu „Buď sama sebou a určitě to dobře dopadne“ slýchám poměrně často. Co když existuje hranice, od které se nevyplatí být sama sebou? V článku bych vám ráda popsala jiný úhel pohled na to být sama sebou.

Sama sebou

Do jisté míry je skvělé být sama sebou – konkrétně být tou lepší částí sama sebe. Každá z nás máme i slabší stránky, možná neumíme říkat ne, možná jsme nerozhodné nebo si možná neumíme stát za svým názorem a moje otázka zní – je v takovém případě dobře být sama sebou? Nejspíš je vaše odpověď ne.

Jak správně být sama sebou

Je skvělé být si vědoma svých limitů a slabších stránek a na těchto slabších stránkách pracovat tím, že v některých pro vás krizových situacích využijete právě své silné stránky pro možné řešení. Vysvětlím vám na příkladu ze svého života. Necítila jsem se dobře, když jsem měla přítele upozornit na něco, co ještě neudělal a slíbil, vlastně celkově v tom mu označit chování, které se mi u něj nelíbí. Moje silná stránka je vidět vše pozitivně. A tak jsem to spojila – vymyslela jsem způsob, jakým příteli s pozitivním nádechem označím to, co se mi nelíbí. Kdybych v té situaci byla opravdu čistě sama sebou, tak pravděpodobně v sobě dusím vztek a neřeknu vůbec nic.

Učení hrou

Zároveň touto hravou formou rozvíjíte svoji osobnost a taky představivost. Chce to nutnou dávku vynalézavosti přijít na způsob, jakým lze svoje přednosti zapojit pro posun v nedostatcích. První krok může být vypsání si svých plusových a mínusových stránek. Jsem si jistá, že když na ten seznam budete chvíli koukat, přijdete na způsob, který vám bude vyhovovat.

A pak přichází hravost a úleva. Jeden z efektů této techniky je ten, že se na „krizové“ situace budete těšit. Budete tam totiž praktikovat svoji novou dovednost, svoje silné já. Když na tento postup budete nahlížet se zvídavostí, může to být pro vás i zajímavá příležitost, jak pozorovat reakce okolí a svoje pocity. Dalším skvělým efektem je práce na sobě. Aniž byste si to plně uvědomovala, začínáte v těchto situacích měnit svoje nastavení. Měnit se v lepší verzi sebe sama.

Co to znamená být sama sebou

Znamená to především znát svoje limity a posouvat je, posilovat samu sebe a na své cestě růst. Důležitá je opravdu upřímnost sama k sobě. Je naivní si myslet, že být sama sebou stačí. Ano – nehrejte si na nikoho jiného – jen si buďte vědoma svých limitů a situací, kde se pro vás být sama sebou nevyplatí. Vy jako osobnost jste originál, ale prací na svých slabších stránkách se vypilujete v diamant. A diamanty září, stejně jako budete zářit vy.

Líbí se vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím. Váš názor mne zajímá.